První rok hotov a dobrodružství přede mnou

Nemůžu uvěřit, že už je jeden ze čtyř let na Grinnellu za mnou. Když si vzpomenu na můj začátek na škole, hodně se toho změnilo. I když jsem neočekávala, že bych mohla ve svých dvaceti dvou letech více dospět, opak je pravdou. Minimálně ve smyslu bytí "Grinnelliankou".

Studium v Americe je úplně jiné, než na co jsem byla zvyklá. První semestr se nesl v duchu objevování. Musela jsem se naučit strukturovaný styl psaní esejí, nebát se zeptat na jakoukoli otázku, aktivně se podílet v hodinách a taky využít všechny akademické prostředky, které škola nabízí. Kromě školních záležitostí jsem zkoušela vybalancovat svůj volný čas, abych stíhala přípravu do školy, práci, mohla se angažovat v klubech a organizacích, a abych také našla čas na sport a odpočinek.  

Pět měsíců objevování přineslo své ovoce a do druhého semestru jsem vstupovala s mnohem jasnější představou, co je potřeba k tomu, abych byla úspěšná jak ve škole, tak ve zbytku mých aktivit. Rozhodla jsem se začít využívat naplno všechny možnosti Grinnellu a založila jsem klub vaření, kandidovala na prezidentku organizace mezinárodních studentů, vyjela jsem na mírovou konferenci a dobrovolnický projekt, přihlásila jsem se do spousty komisí a výborů. Chvílemi jsem měla pocit, že můj život jsou jen eseje a přihlášky, ale všechno to snažení stálo za to, a i když můj první rok zrovna skončil, nemůžu se dočkat toho dalšího.  

Momentálně mám před sebou ještě měsíc a půl prázdnin, které strávím z části v Praze, a poté vyrazím na měsíční dobrodružství do Malajsie. Na Grinnell se vrátím v první půlce srpna, abych absolvovala poslední přípravné školení vedoucích pro adaptační kurz, který školení hned následuje. Ještě před začátkem podzimního semestru budu skládat zkoušky na vedoucího outdoorového programu se zaměřením na kola a dodělávat poslední drobnosti učebního plánu češtiny. Ano, češtiny - podařilo se mi najít sedm nadšenců a od září budu oficiálně vyučovat můj rodný jazyk. No, snad už chápete, proč se vlastně na ten další rok tak moc těším. Na závěr přeji všem krásné léto a hodně štěstí těm, kdo mají ještě nějaké zkoušky před sebou.