První ročník lékařské fakulty… HOTOVO!

Byl to mimořádně náročný rok již od prvního dne, kdy jsem dostal bílý plášť a složil lékařskou přísahu. Prázdniny a volno pro mě téměř neexistovaly vzhledem ke stresu a množství práce, kterou studium vyžaduje.

A už je to tady, je konec roku a zkoušky na nás čekají jako hladoví supi. Na tuto chvíli jsem se připravoval celý rok a nyní přišel čas se s každou zkouškou popasovat zvlášť. Celkem mám devět předmětů, ve kterých musím uspět a získat kredity. Jsou to Anatomie, Ošetřovatelství I, První pomoc, Latina, Čeština I, Lékařská biologie I, Humanitní základy lékařství, Biofyzika, Histologie a Embryologie I. Celkem jde o 60 kreditů, přičemž za každý předmět je samozřejmě jiný počet kreditů podle jeho náročnosti a obtížnosti. Největší počet kreditů je za Anatomii, 16. Ta se dále dělí na teoretickou anatomii a pitevní cvičení. U ostatních předmětů je to podobné, ale namísto pitevních jsou v nich cvičení praktická apod.

Dvě ze svých závěrečných zkoušek jsem zvládl již v prvním semestru – Biofyziku a První pomoc. V rozmezí pěti týdnů jsem tedy musel skládat sedm zkoušek. Ve dne to bylo strašné a v noci až brutální. Můj typický den začínal v šest hodin ráno a končil ve dvě ráno kromě víkendů. Někdy jsem samozřejmě musel z knihovny odejít dřív, abych si trochu zasportoval (fotbal) nebo zacvičil v posilovně. Věřte mi – při tak náročném rozvrhu jsou zájmové činnosti velmi produktivní. Jak se říká, nejen prací živ je člověk!

Když se ohlédnu zpět, vidím přednášky, které začínaly v osm hodin ráno (a ve druhém semestru někdy i v 7:20), povinné semináře, které trvaly dvě i tři hodiny, pitvání mrtvol, kdy jsem se celé hodiny snažil propracovat ke skrytým orgánům, tepnám, žílám a nervům, nesčetné testy, které jsme psali každý týden a někdy i častěji, svoji první návštěvu jednotky intenzivní péče v nemocnici a domlouvání konzultací na neuvěřitelné denní doby… a myslím si, že to všechno stálo za to, hlavně když v indexu přibývají podpisy a vy víte, že jste postoupili do druhého ročníku lékařské fakulty.

Ve druhém ročníku to nebude jinak, ale ať je, jaký je, rozhodně jsem na tuto výzvu připravený.