První měsíc v New Yorku

Nyní už mám za sebou více než měsíc studia v New Yorku. Byl dobrodružný! Jako každý nováček jsem zpočátku bloudil budovami školy a kolejí - mrakodrapy na Manhattanu. Musel jsem si rychle všechno zařídit, škola začala 9. září, ale protože mne univerzita doporučila, abych se zúčastnil International Violin Competition Premio Paganini v italském Janově, jejíž pre-selection jsem prošel, 13. září jsem už zase odlétal do Evropy.

Už ani nevím, kolik formulářů jsem vyplnil, kolik kanceláří a pánů profesorů navštívil, a žádal o podpisy na různé žádosti. A do toho se snažil cvičit, jak je před soutěží dobrým zvykem, alespoň osm hodin denně. Když jsem se po 14 dnech vrátil, výuka už byla v plném proudu a v některých předmětech jsem se nestačil divit. Stále a průběžně píšeme testy, takže přesně vím, jak na tom jsem. Musím říci, že se opravdu nenudím, a že jsem stále v jednom kole.

Největší radostí pro mne jsou hodiny hlavního oboru u Glenna Dicterowa a koncerty v Carnegie Hall a Avery Fischer Hall, kam mě většinou bere Mr. Dicterow. Za první měsíc jsem viděl a slyšel (nejen na koncertech, ale i na zkouškách) nejslavnější houslisty I. Perlmana a P. Zuckermana s Newyorskou filharmonií a violoncellistu Yo-Yo Mu s Vídeňskou filharmonií.

A ve středu 20. října odlétám do Nového Mexika, kde mám dva koncerty se Santa Fe Pro Musica Chamber Orchestra.

Michal Matous koncert