Příprava na další kolo

Čtyři roky na Oxfordu se chýlí ke konci a mě už zbývá pouze obhajoba a promoce.

Před několika týdny jsem odevzdal svou magisterskou práci, která obsahovala výsledky z mého výzkumu na MIT. Byla to skvělá zkušenost, protože jsem získal dobrou představu o tom, co obsahuje výzkum „na plný úvazek“ a měl jsem možnost porovnat rozdíly přístupu k výzkumu na americkém a na evropském institutu. To mi pomohlo při rozhodování, zda pokračovat v akademickém prostředí a začít pracovat na PhD.

V září se budu vracet do Oxfordu, abych zde začal pracovat na výzkumu supervodičů. Výhodou PhD (na Oxfordu tomu říkají DPhil) ve Velké Británii je například délka studia – v Anglii PhD trvá tři roky, kdežto ve Spojených Státech většinou pět až šest let! Přestože americká vláda investuje do výzkumu více peněz než britská, vybavení na Oxfordu je více než dostačující. Oxford má také více měřících přístrojů, než například MIT, kde jsem musel rezervovat mikroskopy obvykle týden dopředu. Další výhodou PhD na Oxfordu je fakt, že výzkumné skupiny jsou zde obvykle menší než na amerických univerzitách, a studentovi se tak dostane více přímého kontaktu s vedoucím skupiny. Na druhou stranu, výzkum v US je obvykle více zaměřený na praktické uplatnění, které některé studenty motivuje více než čistá teorie. Akademická kariéra se také trošku liší – ve Spojených Státech není neobvyklé získat fakultní pozici již dva, tři roky po ukončení PhD, kdežto v Evropě musíte obvykle strávit mnohem více času na post-doktorandské pozici.  

V tuhle chvíli ještě nevím, zdali chci zůstat ve vědě dlouhodobě, nicméně PhD se v tuhle chvíli jeví jako nejlepší možnost. PhD práce dává možnost dotknout se hranice vzdělání v určitém oboru a zároveň k ní přispět něčím opravdu užitečným. Věda vyžaduje odhodlání, trpělivost, kreativitu a pečlivost. Většinu času věci v laboratoři nefungují, ale když se experiment konečně jednou podaří, výsledek stojí za tisíckrát vloženou námahu.

Pokud se mnou chcete probrat přihlášky do UK nebo US buď na undegraduate nebo na postgraduate obor, kontaktujte mě na mém mailu nebo facebooku.