Příjemně rušný podzim

Svůj poslední akademický rok na KMH jsem začal letos o něco dříve. Do Švédska jsem se vrátil již v srpnu, a to kvůli koncertům, které mě zde koncem léta čekaly. Hned první srpnový koncert byla premiéra našeho nového programu „Music jorden runt“, který letos s duem Rydén & Řehák představujeme. O tomto našem projektu jsem psal již ve svém předchozím blogu, a mám velikou radost, že máme možnost s tímto programem letos vystupovat na nejrůznějších akcích. Jsou to převážně představení pro školy ve Stockholmu, ale nedávno jsme tento program hráli také na dětském dnu v kulturním centru. Naše publikum v těchto případech tvoří děti od šesti do dvanácti let, což je zase úplně nová, jiná a obohacující zkušenost oproti obvyklému dospělému publiku.

Ovšem se začátkem akademického roku mi kromě koncertů přibylo také spousta práce ve škole. Tím hlavním úkolem, který přede mnou v tomto roce stojí, je magisterská práce. Její téma „Nahrávání a ozvučení akordeonu“ je pro mě natolik blízké a naplňující, že na diplomové práci intenzivně pracuji již od minulého roku. V minulém semestru a během léta jsem dělal řadu nejrůznějších experimentů v této oblasti. Zabýval jsem se převážně testováním mikrofonů, porovnáním nahrávacích a ozvučovacích řešení pro akordeon, a celkově jsem strávil s mým akordeonem hodně času ve studiu. Proto mým úkolem pro tento podzim bylo tyto experimenty a jejich výsledky zpracovat. Snažil jsem se psát pravidelně, téměř každý den, a mám radost, že se mi podařilo hlavní část mé práce začátkem listopadu dokončit. Během prosince plánuji provést poslední řadu studiových experimentů. V lednu bych chtěl být s prací hotov a začátkem druhého semestru být připraven ji ohájit.

Chtěl bych se ještě jednou vrátit k našemu duu Rydén & Řehák a zmínit zde náš nedávný úspěch. Podařilo se nám postoupit mezi pět souborů do finále soutěže Ung & Lovande 2019 (Mladí a Nadějní). Tato soutěž je pořádána každé dva roky asociací Kammarmusikförbundet a je považována za jednu z nejprestižnějších soutěží v oblasti komorní hudby ve Švédsku. Jejími účastníky jsou dua ze všech hudebních univerzit, konzervatoří a hudebních gymnázií ve Švédsku. Postup do finále je pro nás zatím jen nepatrným úspěchem, hlavní výzva na nás teprve čeká, a to koncem dubna, kdy budeme ve finále soutěže hrát více jak hodinový recitál ve městě Västerås. Ihned po Vánocích začínáme s intenzivní přípravou na tento koncert, na kterém se mimo hudební složky hodnotí také celkové vystupování na podiu a mluvené slovo v rámci vystoupení. Hlavní cena pro vítězné duo v této soutěži je koncertní turné po Švédsku, což představuje více jak třicet koncertů. Takováto výhra je mimořádně lákavá a budeme dělat maximum proto, abychom na jaře uspěli.

Právě v těchto dnech, kdy píši tento příspěvek, vrcholí také přípravy na nadcházející akordeonový festival. Ten je tentokrát obohacený o to, že letos se oslavuje padesáté výročí založení Švédské akordeonové organizace. Proto na tento ročník festivalu přijede mimořádný počet výrazných akordeonistů z celé Evropy. Já spolu s ostatními studenty z našeho akordeonového oddělení máme možnost hrát první koncert festivalu a také vystoupit i v rámci závěrečného galakoncertu. Letošní program festivalu je opravu neobvykle nabitý zajímavými koncerty a semináři. A hned po tomto festivalu mě čeká několik koncertů v Čechách. Jsou to koncerty jak sólové, v duu s vynikající klarinetistkou Annou Paulovou, s orchestrem v rámci vánočních koncertů či koncert se španělskou zpěvačkou Paulou Calbet Boldú, se kterou jsem navázal spolupráci právě zde ve Stockholmu a nyní budeme mít možnost představit náš program i v Česku.

Práce na diplomové práci, koncerty, zapojení v nejrůznějších projektech, intenzivní cvičení, studium, nahrávání nových skladeb, soukromé vyučování, návštěvy koncertů; začátek nového akademického roku na KMH byl opravdu velmi intenzivní a produktivní. Ovšem na tyto a na mnoho dalších aktivit bych se nemohl plně soustředit nebýt podpory Nadace The Kellner Family Foundation, které bych chtěl tímto i v tomto akademickém roce vyjádřit své obrovské díky. Vnímám tuto podporu jako velikou osobní zodpovědnost a budu se snažit, abych podporu Nadace v mém posledním roce na KMH využil co možná nejefektivněji!