Pozor, začíná zima!

Na začátku prosince byli všichni mí angličtí kamarádi připraveni odjet domů na dlouhé vánoční prázdniny, zatímco já jsem se urputně připravovala na mé první zimní zkoušky v Kanadě.

Během 10 dnů jsem musela zvládnout čtyři náročné tříhodinové testy - tři byly z ekonomických předmětů a jeden ze španělštiny. Na konci semestru se také odevzdávalo mnoho úkolů a esejů, a tak jsem dny trávila v knihovně usazená za hromadou knížek a papírů. Když jsem konečně  po jednom náročném dni vyšla z knihovny, byla jsem velmi překvapena sněhovou nadílkou, která na mě venku čekala. Během zkoušek jsem si sníh neužila, ovšem když nastal den mého odletu domů, postihla sněhová bouře východní část Kanady a můj let byl o 24 hodin odložen.

Stejně jako v září, i druhý semestr začal v Kanadě již dva týdny před anglickými univerzitami. Místo oslav Silvestra jsem doma balila kufry a tradiční novoroční oběd jsem měla někde nad Atlantickým oceánem během letu do Calgary. První den školy byl velmi netradiční, neboť i Kelownu zasáhla sněhová bouře (poprvé za posledních 40 let), a proto vedení univerzity zrušilo většinu odpoledních přednášek - učitelé ani studenti se nedokázali prohrabat více jak půl metrem sněhu, který napadl během jednoho dne.

Přestože žiji v Kelowně již téměř půl roku, zdejší počasí mě nepřestává fascinovat. Zatímco v létě se teploty šplhají ke 40°C, za začátku ledna jsme měli i -20°C. Krásné písečné pláže jsou najednou pokryté vysokou vrstvou sněhu a místo lodiček na jezero si lidé ve městě půjčují brusle na místní veřejné kluziště. V lednu jsem také navštívila lyžařské středisko Big White nedaleko Kelowny a byla jsem ohromena jeho velikostí i kvalitou služeb. Přestože mám ráda české hory, kanadské Skalisté hory jsou rozhodně impozantnější.

V tomto semestru mám opět čtyři ekonomické předměty a španělštinu. Nejzajímavější je rozhodně mikroekonomie, kde se zabýváme fungováním monopolu a modely pro analýzu diferenciace produktů, jako je například Hotellingův model lineárního města. Další velmi zajímavý předmět má název “Mezinárodní Finance”. Zde se zabýváme různými druhy měnových kurzů a jejich změnami v závislosti na úrokové míře a dalších faktorech.

V rámci mimoškolních aktivit pokračuji ve volejbale a také jsem se stala členkou studentské komise pro posuzování přestupků v rámci univerzitního ubytování. Tato komise zastává roli nezávislého rozhodčího při revizi závažnosti přestupků, které by mohly vyústit v rozvázání ubytovací smlouvy se studentem.

Kanadská zima je opravdu nádherná, avšak já se teď  musím především soustředit na pololetní zkoušky, vybrat předměty na závěrečný rok do Yorku a zvládnout i závěrečné zkoušky na výbornou.