Poslední rok a s tím spojené změny

Pomalu končí první trimestr mého posledního ročníku magisterského studia. A to znamená, že brzy budeme mít prakticky všechnu látku probranou. Pouze jeden předmět budu ještě mít příští term. Letos mám totiž celkem jen šest předmětů, protože v Hilary termu budu pracovat na své dizertaci, přičemž pět z nich mám už teď. Samozřejmě si budu všechno muset přes Vánoce pořádně zopakovat, protože pět předmětů za trimestr je hodně práce.

Možná polovina lidí v mém ročníku v létě dokončila studium, protože čtvrtý rok není v jejich oboru k dispozici. Matematiky se to ale netýká. U nás naopak řada lidí přibyla, protože fakulta se od letoška rozhodla přijímat nové studenty na magisterské studium ve speciálním modu, kterému se říká Oxford Master in Mathematical Sciences. Tím pádem mám několik desítek nových spolužáků a nových kamarádů. Také jsem letos přestal být členem juniorního studentského tělesa neboli Junior Common Room. A místo toho jsem se stal členem Middle Common Room. To znamená, že na obědě sedávám u patřičného stolu, takže většinou spolu s doktorandy.

Kromě toho už prakticky nebydlím na koleji jako poslední tři roky. Místo toho jsem se ještě s dalšími spolužáky odstěhoval do domu, který kolej vlastní mimo kampus. V domě nás bydlí celkem sedm, ale kamarádi často chodí na návštěvu, takže téměř ztrácím přehled o tom, kdo tady vlastně bydlí. Na přednášky jsem to měl v minulých letech velmi blízko, ale překvapivě to mám teď ještě o něco blíž.

Spousta věcí se letos změnila a otázka je, co mě čeká příští rok. Pokud nezůstanu v Oxfordu, změní se toho samozřejmě ještě daleko víc. Ale nic není vyloučeno a může se stát, že tady budu pokračovat v doktorském studiu. Zajímají mě ovšem i další místa v Británii, v Evropě i vůbec na světě.