Poslední kapitola: COVID-19 mě nezastaví

Drazí čtenáři! Mnohé se změnilo od té doby, co jsem napsal svou předposlední kapitolu. Jednak jsem absolvoval MSM, jednak se Corona virus stal pandemií a jednak se v USA protestuje ve velkém. Zkrátka, tento rok jen tak nezapomeneme.

Nejprve bych chtěl poděkovat z celého srdce nadaci rodiny Kellnerových, své rodině (obzvlášť mé matce), Ministerstvu Kultury ČR, nadaci “Cesta ke vzdělání”, společnosti Boro Credit, škole Manhattan School od Music, mému klavírnímu profesorovi Alexandru Mutuzkinovi, mně nejdražší snoubence Raině Wang a všem, co mě podporovali po celou dobu mého vzdělání!

  Také jsem moc vděčný církvi “The Riverside Church”, která i během pandemie nepřestávala platit svým zaměstnancům (bohoslužby se přesunuly na on-line režim a zpěváci byli požádáni, pokud možno, aby zasílali nahrávky svých partů k písním a pak se to zkombinovalo do jednoho videa, jak úžasné!). Také můžete dohledat YouTube kanál této církve a můžete zahlédnout v jejich videích, jak zpívám. Pro tuto církev jsem pracoval sice jen dva semestry, ale naučil jsem se mnoho nejen po hudební stránce, ale i po té duchovní.

  Škola Manhattan School of Music je také velmi obdivuhodná instituce. Těší mě, že se můžu nazývat absolventem této školy a že jsem si odnesl svůj druhý titul – Bakalářský. První titul jsem obdržel na Pražské Konzervatoři – Diplomovaný specialista. Pedagogický sbor MSM se poměrně rychle přizpůsobil pandemii. V USA se začal šířit virus během dvoutýdenních jarních prázdnin v březnu. Ty se prodloužily o týden a poté přešla výuka na on-line režim. Používala se MSM web stránka “Canvas” a také aplikace “Zoom”. Já měl to štěstí, že jsem měl v bytě klavír, ale to jen díky mé přítelkyni, která, mimo jiné, také zakoupila n95 masky ještě než vypukla pandemie.

  Mé čtyřleté studium v USA se ukázalo být velmi plodným zážitkem a já osobně doporučuji všem si to zkusit, protože to vám rozšíří chápání tohoto světa, obohatí vaše znalosti a možná také zmoudříte. Sice covid-19 pandemie nám překazila plány a dočasně zkomplikovala život, ale je důležité se nevzdávat svých snů. Alespoň já se nehodlám vzdávat.

  Moje nejbližší plány jsou tyto – nahrát a vydat své první digitální album (pravděpodobně mé album bude obsahovat českou klavírní vážnou hudbu, ale ještě není potvrzený repertoár). Během příštího roku budete moci najít mé album na platformách jako iTunes a Spotify. Prozatím si můžete poslechnout mé nedávné absolventské nahrávky, udělané po domácku, na mém YouTube kanálu pod mým jménem. Můj původně plánovaný absolventský koncert byl pochopitelně zrušen jako i všechny ostatní koncerty.

  Dalším mým plánem je dát si pauzu od škol, koncertovat a učit klavír na volné noze společně s mou přítelkyní, která je rovněž klavíristka a také skladatelka. Hodláme se přestěhovat do Číny a tam začít naši klavírní kariéru. Mým záměrem je především hrát českou vážnou hudbu a dělat jí dobrou pověst. Je známo, že ve východní Asii je vážná hudba čím dál, tím více populární.

  Svou kapitolu uzavřu mottem MSM: “Macte Virtute Sic Itur Ad Astra” neboli “Kdo vyniká, ten dosáhne hvězd”. Doufám, že se opět uvidíme na nějakém z mých koncertů v budoucnu! Na shledanou, a zase někdy příště!