Podzim na KMH (nejen) ve znamení tanga

Po velmi produktivním létě, které jsem si maximálně užil, se opět hlásím ze švédského Stockholmu. Na začátku bych chtěl krátce navázat na můj minulý příspěvek, ve kterém jsem se zmínil o tom, že chci vytvořit během letních prázdnin v Česku několik nových nahrávek. Skutečně jsem tedy mnoho času strávil tvůrčí prací a koncem srpna jsem vydal dvě nová sólová alba. Mohl jsem tedy s jistým uspokojením a pocitem produktivně strávených prázdnin opět vkročit do dalšího roku na KMH.

Od začátku akademického roku uplynuly sice pouze tři měsíce, ovšem každý den je natolik naplňující a plný nových podnětů, že je rozhodně o čem psát. Tento rok nám přibylo několik nových kurzů se zajímavými vyučujícími, v naprosté většině aktivními hráči na nejvyšší úrovni, od kterých lze čerpat obrovské množství inspirace. Ovšem největší náplní je samotné hraní na nástroj a koncerty. Hned ze začátku září jsme se opět vrhli do práce s mým kolegou cellistou Johannesem Rydénem, a začali jsme studovat další skladby a rozšiřovat náš program, postavený na žánru Tanga Nueva, tedy hlavně na hudbě Astora Piazzolly, která v kombinaci cella a akordeonu funguje skvěle. Právě tento druhý listopadový víkend jsme měli možnost prezentovat s úspěchem značnou část našeho programu na Akordeonovém festivalu ve Stockholmu. Na obou dvou koncertech, kde jsem mohl vystoupit jak v duu s cellem, tak s akordeonovým triem spolu s mými dvěma spolužačkami, jsme měli skvělé publikum a plný sál, což mě moc těší! Během tohoto festivalu jsem také potkal několik zajímavých lidí, z čehož by mohly v budoucnu vyrůst nové spolupráce a nové projekty, ovšem nechci předbíhat.

S radostí také mohu říci, že budeme s Johannesem, jako Duo Rydén & Řehák, vystupovat i na dalších koncertech ve Stockholmu během nadcházejících měsíců. O těch nejzajímavějších akcích vás budu jistě v dalších příspěvcích informovat.

Když už jsem se zmínil o Tangu Nuevu, nedávno jsem zde také založil sextet „TangoLoca“ v uskupení akordeonu a pět smyčců. S tímto zcela novým projektem máme v plánu hrát právě tango a pokusit se získat co nejvíce koncertních příležitostí a představit tuto hudbu švédskému publiku. Jedná se o můj první pokus o organizování takto velkého hudebního uskupení, práce s dalšími pěti lidmi bude tedy úplně jiná, než mé současné projekty v duu či triu. Ovšem moc se na tuto práci těším, takovýto sextet, pokud se jedná o zvuk, je zase něco úplně jiného, než duo.

Abych se ještě naposledy vrátil k mé spolupráci s cellem, v současných dnech se s Johannesem intenzivně připravujeme na konkurz, který se uskuteční koncem listopadu, o hraní koncertů a hudebních představení pro školy ve Švédsku. Náš projekt, kde prostřednictvím hudby představujeme hudební specifika a tradice různých světových zemí, byl vybrán do finálního konkurzu, kde mezi dalšími uchazeči máme představit náš program před porotou, která je složena z významných švédských hudebníků, producentů a pedagogů.

Tyto tři měsíce na KMH mi také přinesly řadu dalších zážitků a koncertů, jako například velký koncert s orchestrem Akordeonového klubu Stockholm, kde jsem měl možnost vystoupit i sólově, nebo hraní živě ve švédském rádiu. Čili, stále se tu něco děje a já se těším na další hudební dobrodružství na KMH.

Pokud se jedná o mé aktivity v Česku, kromě tradičních Vánočních koncertů, které se vracím hrát domů v prosinci, se obrovsky těším na další novou spolupráci. Spolu s jednou z nejlepších českých klarinetistek a laureátkou Pražského jara Annou Paulovou připravuji zcela nový hudební program, který po novém roce představíme i na koncertech v Praze. Z této spolupráce mám velkou radost už jen proto, že spojení akordeonu a klarinetu na české hudební scéně dosud chybí. Takže i Vánoční svátky budou pro mě plné hudby a zkoušení na další koncerty, už teď se nemohu dočkat!

Na závěr bych ještě jednou rád vyjádřil veliké díky Nadaci The Kellner Family Foundation za podporu mého studia i v tomto akademickém roce. Bez této podpory bych pravděpodobně nebyl schopen se v plné míře věnovat tomu, co mám nejraději, a má cesta za tím by byla o dost složitější. DĚKUJI!