Podcenil jsem to, ale chybami se člověk učí

A je to tady. Můj historicky první rok na univerzitě skončil. V průběhu školního roku nebylo vždy všechno jednoduché, ale očekával jsem to mnohem horší. Zatímco na gymnáziu je student v zápřahu každý den, pořád vytváří prezentace, píše slohovky a předčítá referáty, na vysoké škole stačí zabrat až ke konci semestru.

Ovšem pokud student dokáže odolat přebytku volného času a nepovinným přednáškám a během celého semestru se poctivě učí, je to pro něj obrovskou výhodou. Rozhodně je to takto lepší než několik měsíců nic nedělat a pak během pár dní nevědět, kam dřív skočit.

Na rozdíl od prvního semestru, který jsem zvládl překvapivě rychle a bez větších problémů, jsem si ve druhém semestru zadělal na malér. Chtěl jsem si zkoušky rozložit tak, abych mezi jednotlivými předměty měl alespoň dva dny volna a nemusel se stresovat u dvou testů nebo ústních zkoušení v jeden den. Bohužel, časově mi to nevyšlo a čtyři z devíti předmětů jsem nucen uzavřít až v září. Zklamalo mě to, protože jsem si přes prázdniny nechtěl nechávat otevřený semestr a chtěl mít už vše v klidu za sebou. Tuto chybu beru jako ponaučení pro příště. Je lepší zvolit dřívější termín zkoušky a pak mít více času na případnou opravu, než to odkládat a pak z různých důvodů nemít možnost vykonat ani první termín, natož opravný.

Září bude poněkud hektické, ale věřím, že se mi povede zvládnout veškeré zkoušky a s čistou hlavou nastoupit do druhého ročníku. Na ten se docela těším. Už jsem si ve třídě našel několik přátel, se kterými rád trávím čas. Jsem člověk, který nenávidí změny a bojí se jich. Naštěstí nemusím měnit ubytování, protože jsem se dohodl na stejném podnájmu, který jsem využíval během prvního semestru. Po prázdninách se tedy vracím do známého prostředí, a tak se nemusím ničeho obávat.

Všem přeji hezké prázdniny, užijte si léto. A hodně štěstí po návratu do školy.