Počasí v Glasgow

Do Glasgow se vrátilo glaskowské počasí. Po mém návratu z vánočních prázdnin překvapivě často mrzlo, obloha byla netypicky jasná a dokonce občas vysvitlo i slunce. Za poslední dva týdny ovšem déšť ustal asi tak jednou. Kromě toho je město bičováno ledovým větrem od Atlantiku. Přestože teplota je jen někde kolem 2 °C, pocit zimy odpovídá díky vysoké vlhkosti a větru asi -7 °C.

A co na to Glaswegians? Jako vždy, pánové si to štrádují ulicemi v kraťasech a tričkách s krátkým rukávem, dámy v lodičkách bez ponožek a v minisukních. Už dlouho přemýšlím o tom, jestli je to nějaká kulturní povinnost nebo jestli se lidé snaží ukázat, jak jsou „tvrdí“ nebo jestli jim prostě vážně není ani trochu zima.

Nejzábavnější je jít se projít do centra v pátek a v sobotu večer. Na Sauchiehall street se to hemží desítkami a stovkami adolescentek v ramínkových šatech. Dívky se za deště a větru hádají se švarnými chlapci, kteří v jedné ruce drží fish and chips a druhou rukou je tahají za šaty, nechápajíce, proč s nimi jako nepůjdou dámy domů. Vzít si bundu je zbytečné, vždyť v klubu si ji stejně svléknu, že? Člověk by řekl, že ti lidé musí být neustále nemocní. Nicméně, věřte tomu nebo ne, ještě jsem nikdy neviděl posmrkujícího či kašlajícího Skota.  Je to zvláštní, navíc když ještě vezmeme v potaz, že i vězeňská strava zcela bezpečně obsahuje více vitamínu C než strava průměrného Glaswegiana. Co se neprojevuje okamžitě, projeví se ovšem časem. Ve východních čtvrtích Glasgow je očekávaná délka života 64 let, což je méně než v Iráku nebo Severní Koreji.

Je ovšem třeba uznat, že místní jsou rozhodně otužilejší než většina Čechů. Běžná teplota v bytech je kolem 15-17 °C. Nabízí se ovšem otázka: je pro ně tato teplota výsledkem obecné otužilosti způsobené podnebím nebo je to záležitost ekonomická? Plynu je sice ve Skotsku dost a není zrovna nejdražší, nicméně průměrné stáří oken v Glasgow je asi tak 60 let, bez výjimky se jedná o jednovrstvá okna (rozumějte s jednou vrstvou skla) a těsnění je mizerné. Stejné je to s dveřmi. Co bylo tedy první? Slepice nebo vejce? Otužilost Glaswegianů nebo nechuť plýtvat penězi?

Co ještě bych napsal o počasí? Sníh! Sníh je pro jižní Skoty podobná událost jako pro Afričany. Téměř nikdy nevydrží na zemi déle než den. Pokud se to ovšem stane, nastává apokalypsa. Doprava kolabuje, jelikož silničáři na sníh prostě nejsou připraveni. V rámci férovosti je třeba uznat, že v Anglii je to ještě mnohem horší. Nicméně není problém se setkat s výmluvou studenta „Včera jsem nemohl přijít do hodiny, sněžilo! To po mně chcete, abych šel po zasněženém chodníku?“ Zajímavé.  V zimě chodí v krátkém rukávu, ale sněhu se bojí jako čert kříže. Holt jiný kraj, jiný mrav, že…