Od Atén po Al-Qaedu

Zatímco valná většina mých přátel a spolužáků konec zkouškového a potažmo akademického roku oslavila porcí volna, já se – a zde vás, milí čtenáři, nejspíš nezaskočím – opět vydala do Londýna. Po takřka sedmnáctihodinové cestě autobusem jsem vystoupila na stanici Victoria Green Line Station a vydala se do Islingtonu, kde jsem se ubytovala. Po seznámení s budoucí skupinou kamarádů a rychlé sprše jsme vyšli do centra. Ten den zbývalo totiž jediné – zaregistrovat se do letního programu pořádaného LSE.

Byť se s letními školami roztrhl pytel a já mohla tři týdny strávit kdekoliv jinde, letní programy od LSE mají jedno velké plus – jedná se totiž o předměty skutečně vyučované během akademického roku, koncentrované do třech týdnů a ukončené řádnou zkouškou. Abych si vyzkoušela něco nového a takříkajíc rozšířila obzory, rozhodla jsem se tři týdny zabývat historií politické teorie v rámci předmětu Athens to Al-Qaeda: Political Theory and International Politics.

Od pondělí do pátku jsem tedy každé dopoledne v menším kruhu spolužáků probírala hodinu a půl jednotlivé politické texty a myslitele, kteří byli představeni na tříhodinové přednášce předchozího odpoledne. Byť výuka a příprava byly poněkud vyčerpávající, trávit zbývající volný čas odpočinkem na pokoji by byl hřích. Začátek léta jsem tedy prožila nejen s Platónem, Machiavellim, Kantem či Marxem, ale také se Saniyou z Indie, Javierem ze Španělska, Annou z Ameriky nebo Hugem z Portorika. A byla to paráda. Spoustu jsem se toho tedy naučila a objevila něco, co mě opravdu baví. Mimoto jsem na kole projela celou Chelsea, podívala se do muzeí, která jsem před rokem nestihla, a navázala skvělá přátelství.

Prázdniny ale utíkají jako voda a školní rok je za rohem. Po nádherném létu se však do lavice opět těším, protože druhý ročník anglistiky nabízí vskutku zajímavé předměty a projekty. O tom ale za pár měsíců.

Tímto bych chtěla poděkovat nadaci the Kellner Family Foundation, jejichž laskavý příspěvek mi tento pobyt umožnil tak, jako mi umožňuje přístup ke skvělému vzdělání již několik let.