Nový rok na nové škole

Upřímně nevím, kde začít. Od nástupu jsou to necelé dva měsíce a připadá mi to jako minimálně půl roku. Už mám za sebou několik zkoušek a kupa učení se jenom hromadí, ale zároveň se v Brně cítím už jako doma. Všichni v mém okolí jsou moc nápomocní a hodní.

ŠKOLA

Díky mezinárodnímu programu mám šanci poznávat lidi z celého světa – tím myslím vážně z CELÉHO! Úrovní univerzity i anglického programu jsem byla velmi mile překvapena. Univerzitní kampus je rájem pro milovníky zvířat. Většina studentů má minimálně jednoho psa, další se chodí procházet se školními koňmi po kampusu, takže každý den jsem obklopena zvířaty.
Něco málo k systému naší školy:
Náš rozvrh se mění každý týden – lichý a sudý týden, naše výuky se skládají z přednášek a cvičení. Na přednášky je přítomnost dobrovolná, ale na cvičení povinná. Dohromady mám deset předmětů plus tělocvik. Tělocvik, který je volitelný, jsem si vzala spíše pro zábavu. Nečekala jsem, že každé úterý dojdu na hodinu a ještě v pátek budu brečet bolestí. Nejnáročnějšími předměty jsou v prvním semestru stoprocentně anatomie, histologie a biologie. Myslím si, že až tady člověk zjistí, co je všechno schopný se naučit v krátkém čase. Například za dva týdny mám zkoušku z anatomie, která zahrnuje všechny kosti, klouby, vaziva, šlachy a svaly. Nemusí to znít tak strašně, ale když vezmete v potaz, že u každé kosti musíte vědět skoro každou strukturu na ní a všechno porovnat u čtyř skupin zvířat, tak už to taková sranda není. Naštěstí já to všechno beru pořád s humorem. Nehroutím se a spíše přistupuji pozitivně ke všemu, co se mi staví do cesty a zatím to vychází.

UBYTOVÁNÍ
Bydlím na Kaunicových studentských kolejích, které jsou situovány kousek od školy. Kvalitou svého ubytování jsem velice spokojená. Krásná historická budova, autobus přímo u kolejích jedoucí přímo před školu, okolo mnoho parků, bazén, tramvaj do centra a další. Když studentovi nevadí nižší kvalita ubytování, tak může bydlet v druhém bloku a mít s sebou i domácího mazlíčka.

BRNO
Vzhledem k tomu, že jsem byla v Praze přes čtyři roky, tak jsem se ze začátku Brna jako takového trochu bála. Všichni to známe - Pražáci proti Brňákům, Brňáci proti Pražákům. Milé překvapení mě čekalo už ze začátku mého pobytu. Nejenom, že v Brně člověk najde z hlediska obchodů apod. vše jako v Praze, ale také fakt, že je Brno menší město, přináší mnoho výhod. Navíc v Brně najdete rozhodně více zeleně, Moraváci jsou přívětivější a lidé jsou tady méně ve stresu.

BUDOUCNOST
Největší prioritou je pro mě úspěšné dokončení semestru a průběžných zkoušek. Od ledna bych ráda začala chodit na brigádu, abych si mohla zařídit bydlení ve společně sdíleném nájemním bytě. Navíc bych seráda stala dobrovolníkem na klinice koní a klinice pro malá zvířata. Avšak vše zatím nechávám otevřené, jelikož dokončení semestru mi ukáže, zdali bych na takové činnosti měla vůbec čas.

Jestli můžu dát nějakou radu budoucím vysokoškolským studentům, kteří by přemýšleli nad Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně, tak rozhodně nejdůležitější je: Musíte to milovat, potom je to jednoduché. Pokud nejste tomuto směru plně oddaní, tak je dost možné, že jenom ztratíte rok svého života.