Neznámá budoucnost

V prvním semestru se toho u nás na univerzitě událo opravdu hodně. Je tady spousta příležitostí do čeho se člověk může zapojit: například si můžete zaskočit na ad hoc debatu o útocích na vydavatelství Charlie Hebdo, situaci na Ukrajině nebo si i zajít na hodinu surfování v moři.

Ale jelikož je toto můj poslední semestr v Aberu, tak většinu času trávím studiem a plánováním co dál. Vím, že se chci zaměřit na problematiku obchodování s lidmi a moderního otroctví. Rozhodla jsem se tedy podat přihlášky na magistra (lidská práva nebo mezinárodní právo) na vysoké školy ve Velké Británii a USA (kontinentální Evropa také připadá v úvahu). Kromě toho také vyplňuji přihlášky na letní stáže například u Interpolu v Lyonu či Britské radě v Londýně. Mimo to jsem také našla jednoroční dobrovolnickou práci na Bali v Indonésii a tato možnost je také tak říkajíc na stole (nehledě na zděšení mojí rodiny). Je poměrně ohromující, když si člověk uvědomí kolik a jak rozmanité má možnosti.

Ale zpět ke škole. Tento semestr studuji pozemkové právo, equity and the law of trusts, třetí svět v mezinárodní politice a evropské právo. Equity je rozhodně zajímavý předmět (čtěte ,náročný‘). Taky komu by nepřišlo aspoň trošku fascinující odkazovat na stále platný zákon z roku 1601? Pozemkové právo je velmi užitečné – konečně totiž pořádně vím, na čem jsem ohledně nájemních smluv zde v Británii. Předmět Třetí svět v mezinároní politice je velmi zajímavý, protože se snažíme zpochybnit hlavní IR (International Relations) teorie vis-à-vis země třetího světa. Také se učíme o dopadech kolonizace v zemích jako je například Chile nebo Burkina Faso. V evropském právu se v tomto semestru hlavně zaměřujeme na volný pohyb zboží a lidí na území EU. Moje stáž v DDMI institutu mě také poměrně dost zaměstnává, jelikož organizujeme přednášky a debaty, kde diskutujeme o problémech jako jsou například liberální operace za účelem udržování míru v kontextech jako je Kosovo, Timor-Leste nebo Irák.

Kupodivu si čas od času najdu i chvilku na čtení ,nepředepsaných‘ knížek. Pokud někdo hledá tipy na dobré knížky, tak mohu doporučit: Isabel Allende - The House of the Spirits, George Orwell - 1984, Aldous Huxley - Brave New World nebo Tim Kenan - Law & Peace.