Nashledanou Španělsko!

Tak mám tedy za sebou třetí ročník mého studia. Mám za sebou svou zkušenost s programem Erasmus a rok studia a života ve Španělsku. V září se budu vracet po roční odmlce do Glasgow na poslední rok mého čtyřletého studia.

Zkouškové se ve Španělsku táhne mnohem déle než ve Skotsku. Zkoušky oficiálně běží až do půlky července, zatímco v Glasgow je hotovo již koncem května. I jejich formát je povětšinou jiný, nicméně do značné míry závislý na konkrétním vyučujícím. Zatím mi chybí výsledek jedné zkoušky, ale věřím, že jsem i ji, tak jako ty ostatní, úspěšně zvládl a rok jsem ukončil úspěšně.

Jak se to tak říká, čas neuvěřitelně rychle běží…Jak zjišťuji, asi má toto rčení přeci jen nějaký základ v reálné lidské zkušenosti. Sedím tu a ten „erasmácký“ rok, na který jsem se těšil od začátku svého studia, plánoval ho, maloval si ho, je najednou za mnou. Mohu jej hodnotit pozitivně z mnoha důvodů. Předně jsem se zdokonalil v druhém cizím jazyce a mohu si odškrtnout i to, že jsem absolvoval ve druhém cizím jazyce samotnou výuku. Také jsem si vyzkoušel život na bytě s lidmi další jiné národnosti a nátury, musel s nimi denně jednat a vycházet. Vyzkoušel jsem si, jaké je žít v jihoevropské zemi, kde málo prší a hodně svítí slunce. Měl jsem možnost zakoušet španělskou kuchyni- levnou, lehkou, čerstvou, barevnou, zdravou, chutnou. Musel jsem se opět vypořádat s nostalgií a steskem jak po blízkých v ČR, tak i těch nových blízkých, se kterými jsem budoval vztahy poslední 2 roky ve Skotsku.  Přizpůsoboval jsem se již třetímu vzdělávacímu systému v životě. Žil jsem v nádherném historickém městě, ani velkém, ani malém.

Můj třetí rok studia tak byl opět zcela jiný než každý předchozí a určitě tomu tak bude i v roce následujícím. Již v prosinci budu muset odevzdat svou závěrečnou práci. Navíc své Junior Honours (3. rok, tedy začátek druhé půlky studia) jsem v Glasgow „vynechal“ a tak bude určitě nelehké znovu naskočit do jedoucího vlaku a rychle se zadaptovat na způsob výuky a požadavky pozdějších ročníků glasgowské university a změny oproti prvním dvěma ročníkům. Bude mi zkrátka chybět kontinuita, kterou mají ostatní studenti. Nicméně se těším, že předměty už budou mnohem více specializované a podrobné, třídy budou menší, přístup osobnější. Také se těším na přímočaré a levné cestování mezi Glasgow a ČR, což je něco, co se letos rozhodně nedělo. Abych byl upřímný, taky se těším na formát školního roku a větší porce prázdnin (ano, „líní“ Španělé mají o dost méně prázdnin než Skoti). V neposlední řadě se samozřejmě těším na své kamarády a na nutnost mluvit anglicky. Teď ovšem vstříc prázdninám, ať na ten poslední rok naberu dost sil!