Můj poslední rok bakalářského studia

Letos v září jsem začal svůj poslední rok bakalářského studia na Juilliard School of Music. Tento rok také budu dělat příjimací zkoušky na magisterské studium na školy po celé Americe. Přijímací zkoušky jsou většinou až v únoru a březnu, přihlášky ale musí být podané do prvního prosince.

Studenti závěrečného ročníku bakalářského studia nemají už tolik povinných teoretických předmětů a tak mají čas se věnovat přípravě na konkurzy a jiné zkoušky. Já mám v podzimním semestru pouze dva předměty; dějiny hudby a humanitní vědy. V dějinách hudby jsem ve třídě profesora Verdregra, který je specialista na hudbu 20. století a na všechny různé směry kterými se hudba tehdy ubírala. V humanitních vědách mám předmět Arts and Aesthetics Paris 1888 and 1889. Studujeme Paříž v letech 1888 a 1889, kdy všichni významní umělci jako Renoir, Cezanne, van Gogh, Monet, Puvis de Chavannes a další působili právě v Paříži.

Tento semestr jsem se také stal koncertním mistrem Juilliard Orchestra. Koncertní mistr se vybírá ve velmi těžkém tříkolovém procesu. Měl jsem tu možnost účinkovat v koncertních cyklech pod dirigenty Larry Rachleff a Vladimir Jurowski. S Vladimirem Jurowski jsme hráli program, na kterém byla díla pouze Dimitri Shostakoviche. S Larry Rachleffem jsme naopak pracovali na Dvořákově 7. symfonii a na Rachmaninově 2. klavírním koncertu.

Je těžké uvěřit, jak rychle tento semestr utekl, za chvíli už poletím domů na Vánoce a pak až se vrátím, už budou jen přijímací zkoušky a poté už jen promoce.