Mind the gap!

Zahrajme si hru. Co vás napadne při přečtení slova Londýn? Nechte mě hádat – Big Ben? Královna Alžběta II., či William a Kate? BBC? Sherlock Holmes, nebo snad Oliver Twist? Počkat, a co celá ta řada univerzit? Jen těžko lze najít oblast, jež není nijak spřízněná s Londýnem.

Ať už jde o ódy či výtky, hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (neplést si s Velkou Británií a Anglií!) je jedním z nejvýznamnějších center dění a kultury na celém světě. Právě proto se ve svém druhém příspěvku zaměřím na toto velkoměsto a po pouhých pár měsících života v Londýně vás s ním skrze pár tipů seznámím.

1. Na první příčku mých rad a tipů se suverénně řadí oříšky. Jakékoliv, místní veverky totiž nejsou obzvlášť vybíravé. Kdykoliv se vám zachce na procházku, vezměte si sebou pár oříšků, protože není pochyb o tom, že narazíte na veverky. Budou vás v tu chvíli zbožňovat a vám se okamžitě zlepší nálada. O tom nepochybujte.

2. Povinně si stáhněte Citymapper. Je zadarmo a usnadní vám život.

3. Pořiďte si kvalitní tenisky. Nejenže jsou momentálně in, ale předejdete nateklým kotníkům a křečím v chodidlech. Já málokdy odolám procházkám, ze kterých se vyklubou celodenní pěší túry, ale navzdory novým zážitkům a zkušenostem jsem po své první vycházce hořekovala nad bolestmi celého těla. Věřte mi, kvalitní obuv se tady opravdu vyplatí.

4. Nesnažte se přijít na to, na které straně chodníku místní chodívají. Je to totiž úplně jedno. Při takovém tempu života, jaký panuje v Londýně, se každý snaží efektivně dostat z bodu A do bodu B a nějaká pravidla se tu neberou vážně. Stejně tak nebuďte překvapení pohrdáním semafory. Jen si zvykněte na to, že na vás, poctivě čekajícího na zeleného panáčka, budou koukat jako na blázna.

5. Jelikož jsem známá pro své časté návštěvy nemocničních zařízení, nemohu je vynechat ani dnes. Londýnské ambulance – minimálně ta v St. Thomas' Hospital – nejsou vůbec jako ty české. Čekárna za čekárnou, ordinace za ordinací, doktor za doktorem, žádné informace. Pokud máte tu možnost si návštěvu nemocnice naplánovat dopředu, vezměte si dobrou knížku a polštářek. Čekat na výsledky to jedenácti večer není totiž vůbec neobvyklé. A je úplně jedno, že jste tam přišli už ve čtyři.

6. Choďte. Procházejte se. Běhejte. Jen zbytečně nepoužívejte městkou hromadnou dopravu. Nejenže tak ušetříte na sýr lepší než čedar, ale je docela možné, že se chůze stane jediným cvičením, na které budete mít čas. Navíc, Londýn je jako dělaný na procházky, ztrácení se a nacházení čarovných skrytých koutů.

7. Zajeďte se podívat do Greenwiche. Je tam nádherně.

8. Muzea. Muzea, muzea, muzea. Choďte do muzeí. Často jsou dokonce zadarmo.

9. Pokud se vám z velkých davů dělává husí kůže, vyhýbejte se Oxford Street. Většina obchodů v této ulici se nachází i jinde v Londýně a pro mě osobně byl krátký průchod Oxfordskou hrůzný zážitek. Pokud ne, vítejte v ráji nákupních maniaků!

10. I kdyby jste museli celý týden jíst toasty na snídani, oběd i večeři, našetřete si na lístek na muzikálové představení. Přeci jenom jde o West End! Já jsem shlédla Fantoma opery a Lvího krále a nelituji jediného centu. (Nebojte, lístky lze koupit i levně, mnohá divadla poskytují studentům slevu.)

11. Londýn má zhruba 8,5 milionu obyvatel. Není tedy těžké se ve vší té velkosti ztratit a být velmi, velmi sám. Zajděte si ven s kamarády. Udělejte si volno. Jen tak si zacvičte. A pokud ani to nepomůže, vyhledejte profesionální konzultační pomoc na své univerzitě. Pokud za něco stojí, udělají vše proto, aby se vám ulevilo. Bude to těžké, ale bude to ten nejdůležitější krok, který ve chvíli úzkosti učiníte.