Michaelmas a volby

Tento Michaelmas (první trimestr) byl ve znamení tří důležitých voleb: prezidentské volby v USA, referenda o tzv. Class listech a volby členů JCR. Během posledních pěti týdnů jsme probírali všechny tři volby u večeře. Takže nyní se s vámi podělím o mou předvolební zkušenost.

Volby amerického prezidenta

Docela jsem se dostal do amerického volebního systému poté, co jsme se o něm celkem často bavili. Inu není divu, když jeden z mých kamarádů je Američan. Takže jsem měl informace o tom, co Donald Trump řekl nebo co Hillary Clintonová udělala. Dokonce jsem zhlédl dvě ze tří prezidentských debat. Dozvěděl jsem se, proč lidé podporují toho či onoho kandidáta na prezidenta.

Takže po tom všem a roku plném diskuzí (ano řešili jsme to už před rokem) se volby konečně uskutečnily. Jen několik lidí, které znám, zůstali vzhůru, aby viděli postupné výsledky. Nicméně ráno jsem viděl, jak jsou někteří smutní nebo zmatení z výsledků a řekl bych, že reakce byly podobné jako na výsledky Brexitu. To mě přináší k větě, kterou jsem viděl večer před zveřejněním výsledků: „Všichni se zdají být jisti výsledkem voleb, že to připomíná Brexit.“

Referendum o Class listech

Class listy jsou Cambridgeskou tradicí a co vím, tak tradicí, která je v dnešní době dodržována pouze v Cambridgi. Spočívá to v tom, že konečné výsledky zkoušek jsou zveřejněny na tabulích před Senate House, jednou z nejdůležitějších administrativních budov Univerzity v Cambridgi. Rozhodnutí upustit od Class listů už padlo ze strany univerzity, ale některým studentům se to nelíbilo. Proto vyvolali debatu a nakonec došlo na referendum.

Celkem očekávaně vznikly dvě strany. Podpůrci NE chtěli tradici zrušit zvláště kvůli duševnímu zdraví, jelikož uveřejnění výsledků „ponižovalo“ studenty s těmi ne úplně nejlepšími známkami. Na druhé straně podpůrci ANO chtěli tradici ponechat, avšak se snazším způsobem nechat se z listů vyškrtnout. Jejich argumentem byla „sebeúcta“ a v týdnu před referendem se dokonce objevily články zmiňující, jak zveřejnění známek pomohlo lidem s problémy.

Abych to zkrátil, nakonec se referendum uskutečnilo a ANO vyhrálo rozdílem 10 %. Ale jestli to bude mít dopad na změnu rozhodnutí o zrušení Class listů, to se ještě uvidí.

JCR volby

Pro ty, kteří neznají prostředí Cambridge, studenti bakalářského studia jsou reprezentováni tzv. JCR (zkratka Junior Common/Combination Room). JCR je řízeno JCR Committee (JCR výborem), jehož členové reprezentují různé aspekty studentského života na koleji. Tentokrát byli voleni viceprezident, pokladník, člen přes ubytování, člen přes společenské akce a člen pro nemohoucí. Druhé volby obměňující druhou půlku výboru se budou konat příští trimestr.

To, jak jsou volby vedeny, velice připomíná běžné volby. Kandidáti sepíší program a můžete je potkat a pobavit se o jejich programu v takzvaných hastings. Někteří kandidáti dokonce mají své plakáty. Poté se volby uskuteční a noví členové dostanou mandát trvající rok.