Mějme rádi matematiku!

Tento rok byl jarní semestr v Aberdeenu jiný, ostatně jako i všude jinde. Nehodlám Vás zatěžovat podrobnostmi, důležité je, že jsem ho úspěšně ukončil. Ale protože jsem už od konce března doma v Česku, měl jsem hodně času na přemýšlení o studiu, o studiu matematiky, a dospěl jsem k jistým zajímavým názorům.

Při četbě několika článků jsem si uvědomil, že důvodem, proč je matematika neoblíbeným předmětem, je akceptovatelnost její neoblíbenosti ve společnosti – známé osobnosti se často chlubí tím, že je matematika nebaví, jiní to pokládají za nutné zlo a je velmi málo hlasů, které by se o matematice vyjadřovali čistě pozitivně. Když herec v talkshow řekne, že nikdy nebyl na matematiku a byl rád, že prolezl s jeho znalostmi základní školu, všichni se smějí. Když by to stejné řekl například o angličtině, odezva by, troufám si tvrdit, byla jiná. Je škoda, že na matematiku se téměř nikdo nekouká jako na zábavný předmět a vědní obor.

Rozhodl jsem se proto vytvořit nový učební portál, platformu, kde bude matematika ukazována jako něco zábavného, tvůrčího, jako hra nebo minimálně radostná činnost. Na YouTube na adrese https://www.youtube.com/playlist?list=PLX7t1XObeMNCeZ2yvwIYpYbcO87HO0Q6U&fbclid=IwAR1sWugVt15tQNTS3ei6362ogIHk14PJe3iHrH0lLMp2PyjCk8H-MY55xNs můžete shlédnout první vlaštovky tohoto mého snažení. Je to jen začátek, v budoucnu bych chtěl natáčet videa o dalších tématech, o zajímavých příkladech – videa o matematice pro lidi, které matematika baví a zároveň videa, která vybudují pozitivní přístup k matematice všem, kdo jej postrádají. Pokud byste měli nějaké nápady, tipy, připomínky, prosím, dejte mi vědět, rád cokoli prodiskutuji!

Jsem si velice dobře vědom, že na takovouto činnost bych neměl čas ani schopnosti nebýt štědré podpory Nadace KFF. Děkuji za ní!

Mějte hezké léto a radost s matematikou!

 

Mějme rádi matematiku!