Llanfairpwllgwyngyll

Titulek vám asi moc nenapoví, o čem je tento blog. Pokud jste ale navštívili Wales nebo vyhledávali nejdelší názvy na světě, pak jste asi na tuto vesničku narazili. Já jsem tuto vesničku navštívil osobně spolu s dalšími místy na svojí krátké cestě po Walesu, o níž tento blog je.

Do letošního roku jsem ve Spojeném království byl pouze v Cambridge, Ely a Londýně. Takže abych to změnil, rozhodli jsme se s kamarádem během velikonočního volna navštívit našeho kamaráda u něj doma, ve Walesu. Jak je u mě obvyklé, cesta začala trablemi. Nejenže byly opravy na trati, takže jsme museli přestoupit do náhradních autobusů, což přidalo další dvě hodiny cesty, ale navíc náš první spoj byl zrušen. Nicméně díky tomu všemu jsme narazili na slečnu v jednom z náhradních autobusů, z níž se vyklubala jedna z nejlepších kamarádek kamaráda, kterého jsme zrovna jeli navštívit.

Pobývali jsme poblíž města Bangor na severozápadě Walesu. Pro ty, kteří si nejsou zcela jistí, Wales je jednou ze zemí tvořících Spojené království. Nachází se na západě Velké Británie, jeho hlavním městem je Cardiff a jeho symboly jsou pórek, narcis (jelikož oba mají podobné názvy ve velštině: cenhinen and cenhinen Bedr, v tomto pořadí), červený drak a ovce. Bangor je jedno z větších měst v této oblasti, nicméně střípky minulosti jsou rozprostřeny po více městech, z nichž několik zmíním.

Bangor a vesnička Bethesda, ve které onen kamarád bydlí, jsou spjaty s těžbou břidlice. Několik minut autem od města se nachází zámek Penrhyn, který byl postavený majitelem lomu. I přesto, že je dnes součástí National Trust, někteří z místních jej stále nechtějí navštívit kvůli jejich předkům, kteří museli pracovat v lomech.

Pohled na Bethesdu poblíž Bangoru s lomem v pozadí

Zámek Penrhyn

Když Angličané dobyli Wales ve třináctém století, Edward I. nechal postavil soustavu hradů v této oblasti. Jejich pozůstatky jsou v dnešní době dostupné veřejnosti a jsou zároveň součástí světového dědictví UNESCO. Příkladem jsou Caernarfon, Conwy nebo Beaumaris.

Hrad Conwy s pohledem na město

Další důležitá vesnička (alespoň z pohledu turisty) je Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, vesnička s nejdelším jménem ve Spojeném království.

Vesnička s nejdelším názvem ve Spojeném království

Na závěr hory tvoří velkou část krajiny. Snowdon, nejvyšší hora Anglie a Walesu, se nachází jen pár kilometrů od zmíněných měst. Na začátku jsem zmínil, že jako obvykle cesta začala trablemi, takže nyní musím dodat, že jako obvykle cesta skončila skvěle. Měli jsme možnost si užít krajinu Walesu kombinující hory a moře, navštívili jsme pár měst, dověděli se pár zajímavostí z historie Walesu a poslechli jsme si pár úžasných historek rodičů kamaráda, který se o nás staral. Takže závěrem bych chtěl poděkovat onomu kamarádovi za jeho péči, mému dalšímu kamarádovi za skvělou společnost na cestách a také The Kellner Family Foundation za podporu, díky níž jsem měl další rok plný zážitků.

Llanfairpwllgwyngyll
Llanfairpwllgwyngyll
Llanfairpwllgwyngyll
Llanfairpwllgwyngyll