Léto bez prázdnin, zato s chutí

I když většina studentů nyní zaslouženě odpočívá a plánuje prázdninové aktivity, na amerických univerzitách život neumírá. Na kampusu Caltechu není úbytek bakalářských studentů vůbec znát.

Je to dáno jednak tím, že práce v laboratořích, které tvoří značnou část institutu, kalifornským horkým létem nekončí, a dále pak tím, že se na kampus sjelo hodně tzv. SURF studentů z celého světa.  SURF program nabízí komukoliv, kdo stojí o to vyzkoušet si práci ve výzkumu, zajímavou příležitost strávit léto prací v laboratoři. Sám jsem před rokem tuto možnost zvažoval, ale usoudil jsem (a nyní jsem za to rád), že 10 týdnů na řádné seznámení s výzkumným prostředím nestačí.

Léto na Caltechu

Moje práce na Caltechu pokročila zase do o něco vyšších pater. Momentálně pracuji na dvou velkých projektech, kde už jsem plně zapojen do analýzy dat, a pokud se podaří vše dotáhnout do konce, mohl bych být druhým či třetím autorem na finálních publikacích, což je pro bakalářského studenta vstupenka ke kvalitnímu postgraduálnímu programu.

Já s EEG sítí na hlavě

Jeden z projektů mě obzvláště baví, zabývá se mechanismy jakými mozek měří/sleduje čas. K tomuto sbíráme data za pomoci EEG (136 elektrod umístěných na hlavě) a tzv. oddball paradigm (subjekt  sleduje sekvenčně prezentované tvary na obrazovce, přičemž 3-5 v řadě je stejných a v neznámém okamžiku se objeví tvar nový). Již před lety bylo pozorováno, že tvar, který vystupuje z řady vnímáme jako by trval déle (z každodenního života si představte třeba ručičku hodinek, která se občas pro naše oko jakoby pozastaví).  Za pomoci analýzy EEG dat se nám snad podaří rozhodnout mezi některými existujícími hypotézami o procesech způsobujících tuto subjektivní expanzi času. V současnosti máme výsledky, které vyvrací obě dvě hlavní teorie, takže je třeba uskutečnit další hlubší analýzy. Ve výsledku nám nové poznatky snad prozradí i více o vlastnostech lidského vědomí, které má s vněmem času mnoho společného.

Pláž Santa Monica

Mimo pracovních záležitostí je hlavní to, že do i tak slunné Kalifornie dorazilo léto. Teploty se denně pohybují kolem 30 - 35 stupňů, což pro mě před příjezdem bylo nepředstavitelné, ale překvapivě i já, chladumil, jsem si zvykl.  Klíčem je chodit pomaleji a na stinné straně ulice.

Pozdrav z Los Angeles

Léto bez prázdnin, zato s chutí
Léto bez prázdnin, zato s chutí
Léto bez prázdnin, zato s chutí