Letní škola s Kate Clanchy a stáž v Trill! Magazine

Léto jsem strávil psaním a čtením, tak jako na univerzitě. Tentokrát jsem se nevěnoval psaní esejí, ale piloval jsem kreativní psaní v týdenní letní škole vedené úžasnou spisovatelkou Kate Clanchy a skvělým básníkem Lukem Wrightem.

Normálně bychom trávili čas v pohlednicových anglických domech, ale kvůli pandemii byla má letní škola online. Nicméně i čas se spisovateli strávený online byl jak jinak než obohacující. V průběhu jednoho týdne jsem se naučil, jak v sobě vzbudit vnitřního editora, a také kde a jak hledat inspiraci pro psaní básní. Mimoto mě spisovatelka Kate Clanchy vybídla, abych přihlásil své básně do Oxford Brookes Poetry Centre's International Poetry Competition. 

Letní škola probíhala formou dvouhodinových workshopů, ve kterých nám oba spisovatelé dávali rady a kreativní úkoly. Kate Clanchy nám třeba ukázala, jak psát básně vyvolávající emoce. Luke Wright nám představil tvorbu současných básníků a poradil nám, jak zajímavě formovat verše. Každý večer jsme se sešli a povídali si o našich zážitcích. Nechybělo také čtení od obou mentorů. Dokonce se k nám na jeden večer přidala i má univerzitní mentorka, Juliana Mensah, která nedávno vydala svou první knihu Castles from Cobwebs (nádherná kniha, opravdu doporučuji!). Poslední večer byl pro nás, začínající básníky, důležitým večerem. Každý jsme předčítali ze své týdenní tvorby. Nasmáli jsme se, ale přišly i slzavé chvíle. Protože v nás každá báseň vyvolávala silné pocity, věděli jsme, že nás v letní škole spisovatelé hodně naučili. 

Letní školou však mé letní psaní neskončilo! Začal jsem také svou stáž v Trill! Magazine, ve kterém jsem se učil psát články o populární kultuře. Bavilo mě prozkoumávat témata, která mě na akademické půdě míjí (například jsem vyhledával, jak vznikly populární memes). Navíc jsem se naučil psát krátce, výstižně a také způsobem, který zaujme co nejvíce čtenářů. Mé články mívají většinou přes 21,5 tisíce přečtení! Taková čísla jsem vůbec na začátku stáže nečekal. Momentálně je můj nejnovější článek o pouličním umělci Banksym hlavním článkem magazínu. Hm, ale k čemu mi takové psaní bude? Psaní pro Trill! Magazine mě naučilo oslovit širší veřejnost a hlavně mladší generaci. Taková schopnost se mi v učitelství bude hodit. 

Letní škola s Kate Clanchy a stáž v Trill! Magazine