Letní prázdniny začaly už na jaře

Tyto řádky začínám psát 1. června, tedy na Mezinárodní den dětí. Jak symbolické… Byť jsem před třemi dny oslavil pětadvacáté narozeniny, duší jsem stále dítětem.

A momentálně u mě vládne i taková ta dětská radost, protože už v květnu se mi podařilo uzavřít semestr, a to se studijním průměrem 1,60. Jasně, na známky moc nehledím, důležité je probojovat se do dalšího ročníku. Ale musím uznat, že nedostat jedinou trojku opravdu potěší.

Letní semestr, který paradoxně začal v zimě a skončil na jaře, profrčel rychlostí světla. Ani jsem si nestihl pořádně zapamatovat rozvrh hodin. Ovšem v rámci studia jsem zažil mnoho příjemného, například poslech rozhlasových her, exkurzi v TV Nova a Rádiu Beat anebo natáčení plus následné zpracování videa. Konečně jsem se, v rámci možností, naučil sestříhat video, doplnit k němu titulky, muziku atp. Sice jsem se tomu musel věnovat coby samouk, úprava desetiminutového záznamu mi zabrala celý víkend, ale tyto znalosti se mi v budoucnu budou nepochybně hodit.

Možná mám před sebou úplně poslední letní prázdniny jednou provždy. Pokud získám titul Mgr. už v červnu příštího roku, letní měsíce mě namísto volna čeká nástup do zaměstnání, popřípadě shánění práce. No a kdyby to náhodou nevyšlo napoprvé a ke státnicím bych se musel vrátit v září, prázdninové dny zabiju učením. Takže bych si následující měsíce měl užít naplno. Jenomže taky bych rád splnil slib, který jsem dal sám sobě – do konce září napsat teoretickou část diplomové práce. Vedoucího mám, téma taktéž: Příprava dětí v dětských domovech na plnoletost a konec ústavní péče. V dětském domově jsem od svých třinácti let, takže o této problematice vím mnohé. V teorii se však budu muset opírat o fakta z odborné literatury, tak hurá do knihovny.

Žádné velkolepé plány na nejkrásnější období roku nemám. Červen bude ve znamení fotbalového Mistrovství Evropy hráčů do 21 let. To znamená jediné – obstarat dostatečné množství popcornu i jiných lahůdek, zařídit pitný režim, obsadit co nejlepší místo na pohovce a nehnout se od televize. Jelikož však turnaj proběhne v nedalekém Polsku, na jeden zápas českých reprezentantů se s přáteli vydáme přímo na stadion do města Tychy. Poté se už budu zdržovat jen v okolí bydliště. Musím zdokonalovat své řidičské schopnosti, takže teplé dny využiji i k výletům po blízkých hradech, zámcích či zoologických zahradách. Kulturní památky apod. jsem roky zanedbával, a to mám poblíž domova takové skvosty, jakými jsou třeba středověký hrad Bouzov, zámek Úsov nebo Mladečské jeskyně. Míst, kam se vydat s rodinou či přáteli, je mnoho, takže se mám na co těšit.

Vážení čtenáři, přeji vám všem bezstarostný konec školního roku a příjemné prožití letních prázdnin, popřípadě klidnou dovolenou.

V pracovním nasazení. Zámečku se budu věnovat i v létě.

Na výletě v Poděbradech

 

Letní prázdniny začaly už na jaře
Letní prázdniny začaly už na jaře