Konec mé univerzitní výměny v Austrálii

Má roční výměna v Austrálii se pomalu blíží ke svému konci. Připadá mi to jako včera, když jsem přišla a neměla zhola nic jiného než dva kufry věcí.

Neznala jsem tuto zemi, neměla tu žádné kamarády či známé a vše bylo úplně nové. Nyní, o 11 měsíců později, mám celý nový život a Austrálie je můj třetí domov po České republice a Skotsku. Už teď jsem si jistá, že nechat za sebou vše, co zde mám, bude jedna z nejtěžších věcí, co jsem kdy musela udělat.

Můj druhý semestr v Adelaide se trochu lišil od toho prvního a já byla snad ještě více zaneprázdněná. Nebydlela jsem již ve studentském ubytovacím komplexu jako v mém prvním semestru. Místo toho jsem bydlela u hostitelské rodiny v pěkném domku v západní části města. Sice jsem se dennodenně musela vypořádávat s, na evropské poměry, poměrně špatnou městskou dopravou, ale celkově to byla skvělá zkušenost, která rozhodně stála za to. Cítila jsem se, jako bych měla svou vlastní australskou rodinu. Navíc jsem se mohla oprostit od ruchu centra města. Místo toho jsem si užívala klidné předměstí, ze kterého jsem mohla jednoduše dojít k moři na krásné pláže, které se staly mým novým oblíbeným místem k relaxaci.

Má oblíbená pláž, na kterou jsem si ráda chodila zaplavat nebo si třeba jen odpočinout

Dále jsem dostala práci výzkumného pracovníka v nové laboratoři na University of Adelaide. Celý druhý semestr jsem pracovala pod dohledem profesora Iaina Searla. Náš team se zabývá metylací RNA (ribonukleové kyseliny) v Arabidopsis thaliana a v dalších druzích rostlin. Tuto práci jsem si vážně užívala a také jsem se zlepšila v mnohých dovednostech, které by mohly být důležité v mé budoucí kariéře ve vědě. Navíc jsem pracovala jako servírka v kavárně. Tato druhá práce byla přirozeně velmi odlišná od vědecké činnosti. Musím ovšem přiznat, že mě ohromně bavila. Ráda jsem si na chvíli odpočinula od akademické sféry a popovídala si s úplně jinými lidmi.

Co se týče školy, mé předměty se tento semestr skládali z témat o genetice, bioinformatice, evoluci, buněčné biologii a biochemii. Australský univerzitní vzdělávací systém mi velmi vyhovoval a myslím, že jsem se toho díky tomu i dost naučila. Tento týden jsem dokončila svou poslední zkoušku, která byla závěrečnou částí mých školních povinností. Je těžké tomu uvěřit, ale po akademické stránce je má výměna v Austrálii na University of Adelaide u konce.

Vedle školy a dvou prací jsem se snažila uchránit nějaký volný čas a užít si ho, jak jen to bylo možné. Všichni moji kamarádi, skvělé počasí, úžasné výlety a vše ostatní, co Austrálie může nabídnout, učinily tento semestr a vlastně i celý rok nezapomenutelnými.

V tuto chvíli mi v Austrálii zbývá méně než měsíc. Je mi vážně líto, že musím opustit vše, co jsem si za tento rok vybudovala na tomto úchvatném místě. Nicméně jsem si jistá, že neodjíždím navždy. Jednou se do Austrálie znovu podívám a vždy to bude jeden z mých domovů. Neříkám proto sbohem, ale na brzkou shledanou!