Každý konec je začátkem něčeho nového

Jak částečně trochu filozofický nadpis tohoto blogu napovídá, jedná se o můj poslední příspěvek pro nadaci The Kellner Family Foundation. Čtyři roky v Cambridgi utekly strašně rychle a rozhodně bych si je tak neužil, kdyby se mi nedostalo skvělé podpory ze strany mých rodičů, univerzity, Girton College a v neposlední řadě The Kellner Family Foundation, která mi vřele přispěla na mé studijní náklady. Takže, než se pustím do těch konců a začátků, bych chtěl poděkovat všem, kteří mi zprostředkovali ta náročná, ale zábavná léta v Cambridgi.

S příchodem konce mého bakalářské a magisterského studia jsem se musel rozhodnout jaký bude ten nový začátek, tedy co dál. Jelikož jsem si užil letní vědecké stáže a můj magisterský projekt, rozhodl jsem se přihlásit na několik PhD programů ve Spojeném království a USA a byl úspěšně přijat v Cambridgi. Tudíž to nebude sbohem napořád, když budu Cambridge opouštět po promoci. To, na co se ale chci v tomto článku zaměřit, je přijímací řízení na doktorská studia v zahraničí, zvláště pak v UK a USA. Sám bych byl totiž ocenil, kdybych měl předtím k dispozici nějaký stručný souhrn, co od přijímacího řízení očekávat. Jak uvidíte, ten proces může být zmáhavý.

Ať už se hlásíte kdekoliv, vždy budete potřebovat motivační dopis, přepis známek (transkript), historii vzdělání, životopis a dvě až tři doporučení. K tomu budete potřebovat GRE, pokud se hlásíte do USA. V GRE General Test se testují základní znalosti matematiky a anglického jazyka a v GRE Subject Tests, které jsou ne vždy vyžadovány univerzitami, jste testování na znalosti z vašeho oboru. Pokud jste na bakaláře nestudovali v anglicky mluvící zemi, budete potřebovat také jednu z jazykových zkoušek, které vaše zvolená škola podporuje. Všechny testy stejně jako jednotlivé přihlášky jsou zpoplatněny.
Než se však pustíte do všech formalit, je třeba si zvolit školu a v rámci školy vedoucí, se kterými byste chtěli pracovat. Nejenže se vás na ně budou ptát v přihlášce, ale také je dobré je přímo kontaktovat. Jakmile je totiž označíte ve vaší přihlášce, dost pravděpodobně jim bude tato přihláška poté přeposlána. A dokážete si představit, že je pro ně lepší, když se jim dostane do ruky přihláška někoho, s kým už se bavili. Navíc přímým kontaktem ukazujete svou motivaci a ta je pro celé PhD důležitá.

Mohl bych zde pokračovat mnohem déle, ale myslím si, že jsem pokryl vše základní. V souhrnu, pokud vás zajímá doktorské studium, zvláště pak v zahraničí, je třeba zkontrolovat oficiální stránky univerzity a dané katedry, o kterou se zajímáte. Podívejte se na výzkumné skupiny, které se shodují s vašimi zájmy, a pokud je najdete, tak se pokuste přímo napsat jejich vedoucím. Poté si zjistěte všechny dokumenty a testy potřebné pro přihlášku. Důležité také je si zjistit možnosti financování, jelikož za většinu PhD se musí platit. Nicméně různé způsoby financování univerzitních poplatků a životních nákladů jsou často dostupné, zvláště pak v rámci přírodních věd.

Nakonec, když máte všechny informace, můžete začít vyplňovat přihlášku.

Závěrem bych chtěl znovu poděkovat všem, kteří mi pomáhali během mých čtyř roků na Girtonu. Doufám, že tento článek je jasný i přes svou strohost a že bude užitečným a motivujícím. Přece jen jedna věc, kterou jsem si za ty roky uvědomil, je, že lidé často nevědí o všech dostupných možnostech a že pouze jejich zmínka je dostatečná, aby lidi motivovala. Takže doufám, že tato zmínka možnosti PhD někoho motivuje. A s tímto také doufám, že The Kellner Family Foundation přiláká mnoho dalších motivovaných hlav.