Jak si vybudovat síť kontaktů

Je to jako včera, co jsem seděla v univerzitní tělocvičně spolu s ostatními prváky a poslouchala proslov našeho děkana, který několikrát zmiňoval nedocenitelnost kontaktů, které si vytvoříme během studia na Grinnellu.

I když se to zprvu může zdát nelogické, jeho závěrečná slova byla: “Pokud chcete získat globální perspektivu, pokud chcete potkat osobnosti velkého jména i charakteru a pokud chcete navázat kontakty s lidmi ze všech koutů světa, přijeďte studovat doprostřed kukuřičných polí, do Grinnellu v Iowě.” 

Letos jsem měla příležitost potřást si rukou s Billem Clintonem, Hillary Clintonovou, Bernie Sandersem a Martinem O’Malleym. Všichni favoriti na pozici demokratického kandidáta pro letošní prezidentskou volbu a jejich podpůrci se několikrát zastavili v našem desetitisícovém městečku. Měli proslovy v naší tělocvičně, odpovídali na dotazy z řad našich studentů a jejich fotky zaplavily mediálních sítě díky stovkám “selfies.”

Přestože obyčejně i mnozí Američané mají problém najít Iowu na mapě, toto pravidlo rozhodně neplatí v době před prezidentskou volbou. Iowa je stát, který jako první vybírá kandidáty, kteří budou reprezentovat demokraty a republikány v prezidentském duelu. Díky tomu si také užíváme několik měsíců slávy v médiích a zasloužené pozornosti.

I když kandidáti na prezidenta Spojených Států se na Grinnellu objeví jen jednou za čtyři roky, během celého studia máme šanci potkávat významné osobnosti z řady oborů a profesí, a hlavně také naše absolventy. Nejsem si jistá, jestli u nás v Česku vůbec existuje nějaká rozsáhlá síť absolventů vysokých škol, kteří navštěvují svou alma mater a pomáhají současným studentům. Pokud ne, myslím, že by se o to univerzity měly rozhodně snažit.  

Tento semestr pokračuji ve studiu španělštiny, politologie a výtvarného umění, jen jsem k nim letos přidala seminář španělské konverzace, seminář o uprchlících v nouzových situacích a ještě předmět, který se jmenuje kreativní kariéra – získávání zkušeností od absolventů.

Během posledního zmíněného semináře k nám chodí do hodin absolventi Grinnellu a přednášejí o tom, jak se vyvíjela jejich kariérní dráha. Za domácí úkol máme jít s našimi přednášejícími na večeři nebo na kávu, abychom je lépe poznali a měli šanci se zeptat na specifické otázky během neformální konverzace. Nezní to jako nejlepší předmět, který vás připraví na po-univerzitní život? Podle mě stoprocentně!

Hlavním cílem tohoto kurzu je, aby si studenti vytvořili síť kontaktů s profesionály v oblastech, ve kterých by chtěli pracovat. Tyto kontakty využijí při hledání stáží nebo práce. Absolventi, kteří se vrací na Grinnell, aby prezentovali pro studenty, chtějí vědět, co studenti na Grinnellu dělají, a z vlastní iniciativy chtějí pomoct generaci budoucích absolventů.

Po třech týdnech prezentací mám sedm nových kontaktů na LinkedIn. Dva z nich pracují v neziskovém sektoru a představili mě jejich známým, kteří se zaměřují na Latinskou Ameriku. První týden jarních prázdnin strávím v New Yorku, kde budu chodit do práce s jednou z našich absolventek, a budu mít šanci pozorovat, jak funguje soukromá alternativní škola v Brooklynu. Kromě kontaktů na profesionálním levelu, mám také zajištěné ubytování během mého výletu do Washingtonu DC přes druhou půlku jarních prázdnin. To všechno díky “Grinnellákům.”

Tento systém propojování stávajících studentů a absolventů, kteří se zajímají o stejná odvětví, je prostě geniální. My, jako studenti, získáváme mentory a kontakty pro naši budoucí kariéru, zatímco naši absolventi mají šanci vrátit škole to, co ona dala jim. Když v posledním ročníku budu hledat zaměstnání, budu už krok napřed díky tomu, že lidé, s kterými jsem navázala vztahy během studia, mě můžou odkázat na ty správné lidi v daném odvětví nebo mi napsat doporučení. Chodit na Grinnell automaticky znamená vytvoření si jakéhosi pouta se všemi ostatními studenty, kteří kdy Grinnell absolvovali. Nezáleží na roku, v kterém jsme školu dokončili, na našem občanství, pohlaví, rase, ani náboženské příslušnosti, všichni víme, jaké je to strávit čtyři roky uprostřed kukuřičných polí.

V mém třetím semestru na Grinnellu si začínám plně uvědomovat, jak pravdivý byl závěr proslovu našeho děkana. Proto bych jeho slova, kterými započal nejen tento článek, ale i celé mé studium, ještě jednou zopakovala: “Pokud chcete získat globální perspektivu, pokud chcete potkat osobnosti velkého jména i charakteru a pokud chcete navázat kontakty s lidmi ze všech koutů světa, přijeďte studovat doprostřed kukuřičných polí, do Grinnellu v Iowě.“

Jak si vybudovat síť kontaktů
Jak si vybudovat síť kontaktů