JÁ, BAKALÁŘ - JAK ÚSPĚŠNĚ NAPSAT (NEJEN) BAKALÁŘSKOU PRÁCI

Březen skončil a s ním i poslední zkoušky mého bakalářského titulu BSc. in International Business. S dubnem naopak přišla naplno moje bakalářská práce. Výhodou naší univerzity je, že si můžeme zvolit, jestli chceme psát naší práci buď jako jednotlivci, anebo ve dvojicích, dokonce i ve trojicích. Rozsah a detailnost práce samozřejmě s počtem lidí i úměrně narůstá, nicméně osobně vidím velkou výhodu psaní ve více lidech. Hlavně, protože v reálném životě málokdy děláte něco bez pomoci jiných. Naší práci jsme nakonec psali ve třech.

Musím přiznat, že jsem se na začátku trochu bála, jestli něco tak časově náročného vůbec dokážeme ve třech zkoordinovat a u toho se nezabít. Ale nakonec musím říct, že vše dopadlo nad očekávání dobře. Práci jsme si výborně rozložili a napsali naprosto bez hádek. Navíc jsme práci dopsali o pět dní dříve před uzávěrkou. Ráda bych se podělila o pár rad, díky kterým si myslím, že se nám tak zadařilo.

1. Pokud máte volnou ruku ve výběru tématu, rozhodně pište o něčem, co vás doopravdy zajímá. Pravděpodobně nad bakalářskou prací strávíte hodiny, tak ať je nepromrháte nad něčím, k čemu se již v budoucnu nevrátíte.
2. Dejte si záležet při výběru dozorčího práce. Dozorčí vám může nejenom neuvěřitelně pomoci a namotivovat Vás, ale také vaši práci nakonec soudí, takže zahořklý profesor, co je sice možná génius, ale o jinou než svoji práci se nezajímá, a nikdy nikomu nedal lépe než trojku, asi správná cesta nebude.
3. Pokud píšete ve skupině, vždy si na začátku vyjasněte svá očekávání, především v oblasti kvality, detailu, času stráveném nad prací a metodou, jakou chcete práci psát. Pokud jsou očekávání rozdílná, najděte si někoho jiného, ušetří to vaše mentální zdraví.
4. Navíc si hned od začátku celou práci rozplánujte s uzávěrkami. Já vím, že to doporučuje skoro každý, a že alespoň já osobně to dlouho dělala spíše od oka, ale jakmile jste v týmu, uzávěrky jsou naprostá nutnost. Nezapomeňte si vždy nechat na závěr volný čas, kdyby něco nešlo podle plánu.
5. Popřemýšlejte nad dovednosti svých spolupracovníků. Pokud se ve svých dovednostech z velké části doplňujete, máte napůl vyhráno.
6. A jako poslední, dobře si rozmyslete, jestli chcete spolupracovat se svými kamarády. Já se rozhodla psát se svými přáteli a rozhodně nelituji, protože jsme si užili i spoustu zábavy. Nicméně znám spolužáky, kteří udělali to samé, a dnes se již spolu nebaví, protože psaní dohromady nakonec bylo utrpením a jejich přátelství to nezvládlo.

Já osobně jsem si psaní bakalářské práce nakonec vcelku i užila, neboť téměř vše bylo bez stresu a psali jsme o inovaci, což je obor, který budu studovat na svém magisterském oboru od září.