Hilary Term za mnou

Právě mi skončil druhý term a já dorazil domů na šestitýdenní “prázdniny” (uvozovky brzy objasním). Musím říct, že tento byl ještě mnohem intenzivnější než předchozí Michaelmas term, což bylo dáno především větším objemem studijních povinností a mojí povahou užít možnosti Oxfordu, jak jen to jde. Tutoři nás nešetřili a já se zároveň nešetřil co se sportu a dalších aktivit týče.

Od minulého příspěvku uběhlo opět několik více či méně významných událostí. Nejprve bych se chtěl vrátit ještě k závěru minulého termu, kdy přijali naše pozvání a přijeli nás navštívit do Oxfordu český a slovenský velvyslanec - Michael Žantovský a Miroslav Wlachovský.  U příležitosti 17. listopadu bylo uspořádáno malé posezení a formalní večeře členů Oxford Czech and Slovak Society s velvyslanci. Vzhledem k tomu, že jsem měl to štěstí sedět na večeři vedle obou dvou, měl jsem výbornou příležitost je, aspoň zběžně, osobně poznat. Byla to rozhodně zajímavá zkušenost.

Dále stojí za zmínku má volejbalová účast v univerzitním Blues týmu. Hilary term je každoročně nejvytíženějším tzv. sezónním obdobím. Dohrála se divize, proběhly Nationals a vyvrcholením byl samozřejmě Varsity zápas Oxford – Cambridge. Divizi jsme vyhráli, což znamená, že postupujeme a příští rok budeme hrát první univerzitní ligu. Nationals, což je celonárodní mezi-univerzitní turnaj, jsme odehráli v Norwichi a skončili 9. v celé UK (podle mého názoru jsme měli skončit mnohem výš!). Varsity se letos hrálo v Oxfordu a jako všechny ostatní i volejbalové zápasy navštívilo plno diváků a fanoušků z obou univerzit. Po lítem souboji jsme bohužel podlehli 3:2 v tiebreaku a pohár tudíž letos putoval do Cambridge. Nezbýva, než jim to vrátit příští rok u nich doma.

Ale abych nemluvil jenom o sportu, jak jsem zmínil na začátku, i studijní požadavky a množství práce zadávané od tutorů výrazně narostlo. Přesto ale mám pocit, že díky tomu, že jsem si na Oxford už víc zvykl, dokázal jsem čas, přednášky a tutorialy využít efektivněji než minulý term. Abych Vám trochu přiblížil, jaké požadavky jsou občas v Oxfordu na studenta Materials Science kladeny (což je ale podobné i pro ostatní obory), uvedu jako příklad můj nejnáročnější, sedmý týden Hilary termu.  Tutoři nám “věnovali” 5 tutoriálů (obvykle dva studenti a jeden profesor), přičemž na každý tutorial je třeba si připravit tzv. Problem Set, nad kterým je třeba strávit přibližně 6 až 8 hodin. Dále jsme měli za úkol zpracovat zprávu z laboratorní práce, která obvykle zabere min. 15 hodin práce. K tomu jsme samozřejmě měli dopoledne přednášky a dvě odpolední trojhodinovky crystallography a engineering drawing classes. Jak si asi dokážete představit, takové období vyžaduje veškeré vaše úsilí a testuje vaše schopnosti do poslední pídě. Na druhou stranu ale člověk získá (teda pokud přežije) lepší představu o tom, co je schopen zvládnout. Lidově – co tě nezabije, to tě posílí.

Nyní mi tedy začaly prázdniny mezi Hilary a Trinity term, u kterých “prázdný” jako základ slova rozhodně nevystihuje jejich podstatu. Vzhledem k tomu, že se blíží tzv. Prelims, tedy zkoušky ze všeho učiva, které jsme za celý rok probrali, máme mnohé na opakování. Příští term dostaneme čas na zopakování pouze učiva, které budeme brát v daném termu. Navíc musíme opět zpracovat zprávu z laboratorních prací, které jsme měli poslední týden před tím, než jsme skončili. Ty byly mimochodem opravdovou zkouškou trpělivosti, protože broušeni a leštění vzorků kovů zalitých v pryskyřici dvě celá odpoledne vyžadovalo takřka meditační klid a soustředění.

I přes všechny “strasti”, které představují vysoké nároky od univerzity, rozhodně věřím, že mě škola a prostředí Oxordu posouvá někam dál. Zároveň díky neustálým zkouškám – ať už ve škole, ve sportu, v organizaci času, nebo jinde – citím, že poznávám lépe sám sebe, své schopnosti a své limity. Koneckonců, kdyby to bylo lehké, tak by to zaprvé nebyl Oxford, a zadruhé by to byla nuda.

Laboratorní práce - Bubble raft

Poznámky od tutora z tutorialu na kvantovou fyziku. Kdo pozná?

Nationals v Norwich - pozorování ostatních týmů a hledání jejich slabin

Společné foto Oxford Volleyball Blues team po Varsity (Ox. vs. Cam)

Laboratorní práce
Kvantová fyzika
Volejbal
Oxford Volleyball Blues team