Hello, Heihei, Ciao

Na začátku července jsem strávila dva týdny na praxi v pražském Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) konkrétně na klinice Hepatogastroenterologie.

Většinu času jsem vypomáhala sestrám s běžnými výkony jako například odebírání krve, podávání léku, zavádění transfuzi, měření EKG a vitálních funkcí. Měla jsem ale i možnost se zúčastnit stále ještě poměrně unikátní operace – transplantace jater. Výkon byl velice vydařený a trval jen šest hodin (komplikovanější transplantace trvá i 12 hodin).

V polovině července jsem se poprvé v životě vydala za oceán, po dlouhém bezmála 14ti hodinovém letu jsem vystoupila na letišti Grantley Adam’s na Barbadosu. Ostrov se nachází na východní hranici Karibiku, takže jsem během mého bezmála tří týdenního pobytu měla možnost si užít krás karibského moře, pláží a sluníčka. Mým hlavním cílem ale bylo absolvovat praxi v místní nemocnici. Už minulý rok, jsem se pokoušela zkontaktovat místní univerzitu i nemocnici, ale podařilo se mi získat stáž až letos po úspěšném zakončení druhého ročníku studia medicíny. Praxi jsem strávila v BayView Hospital a Queen Elizabeth Hospital. Společně s dalšími třemi studenty medicíny jsme pod vedením Dr. Christopher Warnera strávili dva týdny na oddělení chirurgie. Z vlastního zájmu jsem si poté ještě domluvila návštěvu endoskopického oddělení ve státní nemocnici. Bylo velice zajímavé vidět rozdíl mezi evropským a americkým zdravotním systémem. Asi největší rozdíl je ve formě placení za zdravotní péči – veškeré výkony a dokonce i konzultace je hrazena pacientem.

Další cestování mě čekalo v polovině srpna – vyrazila jsem na dvou týdenní návštěvu do Norska konkrétně do regionu Sogn og Fjurdane v západním Norsku. Norsko je asi nejkrásnější země, kterou jsem zatím navštívila – kombinace nádherné přírody a hor je prostě okouzlující. Celkem jsem zdolala 9 norských vrcholů během 14ti dnů. Procvičila jsem si norštinu a procestovala západní Norsko.

V polovině září mě čekalo ještě jedno překvapení – týdenní výlet do Itálie, konkrétně do Říma, italského venkova a poté do Benátek.

Letošní léto bylo rozhodně zatím moje nejakčnější – ve třech měsících jsem navštívila čtyři státy, absolvovala 13 letů a nachodila stovky kilometrů.

Nyní už jsem připravená začít další semestr na Univerzitě Karlově, tentokrát jako studentka třetího ročníku všeobecného lékařství. 

Hello, Heihei, Ciao
Hello, Heihei, Ciao