Museum of Space

Exkurze v planetáriu aneb jak se interaktivně připravit na zkoušku

Museum of Space

Během prvních týdnů mého univerzitního studia v Hongkongu jsem se přihlásil do astronomického klubu, abych rozvíjel svou vášeň pro vesmír. Již během několika schůzek nám zkušení členové vysvětlili základy pozorování hvězd a dalších vesmírných objektů. Zároveň nám také osvětlili rozmanitost teleskopů a jejich použití. 

Pro stmelení našeho kolektivu se prezident klubu rozhodl iniciovat naši první větší akci, a sice společnou návštěvu místního Vesmírného Muzea a zároveň také planetária. Akce byla naplánovaná dva týdny před zahájením zkouškového období, proto se někteří členové rozhodli návštěvu vynechat a my se nesetkali v plné sestavě. Nicméně já jsem byl přesvědčen, že právě návštěva takovéhoto centra mi pomůže v přípravě na mé závěrečné zkoušky, jelikož tento půlrok jsem studoval, mimo jiné, astrofyziku a astronomii.

Museum of Space_1

Den exkurze začal jako každý jiný. Ranní počasí bylo opět velmi teplé a vlhké, na což si pořád musím zvykat - teploty totiž i v zimě pořád překračují 20°C a někdy šplhají až na třicítku. Výjimkou nejsou ani večery, kdy se ručička teploměru ukazující venkovní teplotu témeř nepohybuje směrem dolů. I když je v Hongkongu nejsnazší cestovat metrem, stále nám cesta trvala přes hodinu s třemi přestupy. Metro má deset jednotlivých linek a většina z nich má deset dalších stanic. Po zdlouhavé cestě jsme konečně dorazili k naší destinace s názvem Museum of Space (Vesmírné muzeum). Byl jsem velmi překvapený, když mi mí kamarádi z klubu vysvětlili, že se za vstupné většinou neplatí, jelikož kulturu do velké části dotuje místní vláda. Někdy se platí pouze malý poplatek v řádu pár HKD (kdy 1 HKD je přibližně 2,9 KČ). Je to obrovská výhoda pro místní obyvatelé, kteří by si nemohli dovolit navštěvovat všechna podobná místa, tak mají snáž možnost, skrz tyto exkurze, nabýt umělecké a vědecké poznání.

Výstava byla fenomenální. Nejenom že jsem si mohl zopakovat důležité koncepty před mou finální zkouškou, jako historii astronomie, od starověkých Řeků přes Kopernikovský obrat a další, vznik a vývoj hvězd, detailní informace o naší sluneční soustavě a náhled do výzkumu temné hmoty a energie, ale největší výhoda byla, že většina výstavy byla zcela interaktivní.

Tomáš Kusák

Každý si mohl vyzkoušet zásadní experimenty, které změnili chod fyziky a přiblížily nám holistické vědecké chápání. Namátkou mohu zmínit skvělý experiment, kdy jsem si mohl ve vakuové trubici vytvořit sluneční vítr a simulovat tak mini solární záři, aniž bych musel letět do chladnějších krajin.

Museum of Space_2

Po mém výletu jsem se začal zaměřovat na přípravu na závěrečné zkoušky tohoto semestru. Na mé univerzitě jsou čtyři semestry ročně, ze kterých mám povinnost být ve dvou; jarním a podzimním. Každý z těchto dvou trvá necelé čtyři měsíce, tudíž je zde studium kontinuální a musíme si dávat velký pozor, abychom se stíhali veškerý materiál učit průběžně. Během jednoho semestru jsou dvě zkoušková období v rozmezí dvou až tří týdnů a knihovna se tak neustále plní návalem studentů ze všech různých oborů. Já se však nejraději učím v mém pokoji, jelikož kdykoliv se cítím unavený, podívám se z okna na nádherný výhled na moře, který mi ihned dodá potřebnou energii. Občas si také chodím zaběhat či zaplavat na venkovní 50 metrový bazén. V zimním období je k dispozici 25 metrový krytý bazén a já tak mohu stále pokračovat ve sportu, který jsem praktikoval přes deset let. Ještě mě čekají dvě zkoušky, avšak za týden se vracím domů prožít krásné Vánoční svátky s rodinou a věřím, že trochu zpomalí můj několikaměsíční divoký studijní cyklus.

Další články z blogů

Všechny články