Druhá polovina bakalářského studia

Letos v září jsem načal druhou polovinu mého bakalářského programu na The Juilliard School of Music. Jako každým rokem nám škola a všechny předměty začaly druhý týden v září. Během mého “Junior” roku už budu mít méně teoretických předmětů a tudíž více času na komorní hru, solo hru a orchestr.

Tento rok už budu mít závěrečný rok v Music and Literature kurzu, studujeme hudbu 20. století, což je velice náročné, protože v této době už neexistují pro skladatele žádná pravidla a každý skladatel je úplně jiný a specifický. Dále budu mít kurz dějin hudby, kde budeme probírat souvislosti hudby s dějinami světa a jak tyto události ovlivňovaly skladatele té doby. V humanitních vědách jsem si vybral předmět Ethics, Conscience and Good Life což v překladu znamená – Etika, svědomí a dobrý (správný) život.

Tento semester jsem byl zařazen do orchestrálních cyklů pod taktovkou dirigentů Alana Gilberta a Semyona Bychkova. Alan Gilbert, šéfdirigent New York Philharmonic, s námi nastudoval Mozartovu operu Cosi Fan Tutte. Tuto velice náročnou operu, která je označována za jednu z nejlepších Mozartových oper, budeme provádět celkem třikrát. Alan Gilbert, kterému byl právě prodloužen kontrakt s New York Philharmonic, byl v kritice New York Times označen jako “dirigent, který dokázal spojit vynikající orchestr s brilantními pěvci v jedno velké těleso, které uchvátilo svým Mozartovským šarmem a nikdy nekončícím hudebním dějem.” Byla to pro nás pro všechny obrovská radost a všichni jsme si to moc užili. Semyon Bychkov je superstar mezinárodního dirigentského pole. Pracoval s námi na Rachmaninově Paganinské rapsodii a Brahmsově 4. symfonii. Maestro Bychkov je ruský dirigent žijící v Paříži, pravidelně diriguje nejvýznamnější světové orchestry jako Berlin Philharmonic, Vienna Philharmonic a další.

Během tohoto semestru jsme také zažili dvě významné věci, které se úplně netýkají naši školy, ale ovlivnily ji anebo ovlivní. Byly to prezidentské volby a hurikán Sandy. Prezidentské volby byly ve škole velmi probíraným tématem neboť programy obou kandidátů se výrazně lišily v názoru na budoucnost kultury a tudíž i hudby. Hurikán Sandy zasáhl New York na přelomu října a listopadu. Bylo kvůli němu uzavřeno metro a ve městě vůbec nic nefungovalo, škola byla zrušena na 3 dny. Škola je na štěstí na Upper West Side, která nebyla zasažena hurikánem přímo, takže bouře zde žádné větší škody nezanechala. Během této bouře se ovšem město, které nikdy nespí, proměnilo v město duchů.

Nyní se už všichni připravujeme na závěrečné zkoušky a potom už vyrazíme domů na Vánoce.