Dobrovolnictví v rozvojové zemi? Proč ne!

Počáteční pocit bytí znovu za La Manchem a žít na 11 týdnů kompletně jiný život od toho českého byl skvělý! Přijela jsem o týden dřív, abych pomohla na „seznamovacím kurzu“ pro mezinárodní studenty. Byla to moc dobrá zkušenost a dobrý pocit na duši, že Warwick je tak mezinárodní univerzita, kde má zastoupení až 150 různých národností, tudíž neustálé poznávání nových lidí vám dodá mnohem lepší obrázek na svět.

Rozhodla jsem se začít tento rok s pořádným nasazením, děláním mnoha aktivit, pečlivé přípravy na semináře a psaní esejí s týdenním předstihem. Avšak někdy se tato vize nemusí tak zcela povést, protože vaše tělo řekne „dost“ a začne stávkovat. Což se stalo mě a už měsíc se mě drží nějaký virus znemožňující mi žít na 100%. Nicméně to by stačilo k negativním zprávám a povím vám o svém dobrovolnictví, do kterého jsem se pustila.

Během prázdnin jsem se rozhodla, že svoji kariéru zaměřím na rozvojové oblasti. Tento rok mám předmět Politics of Developing Areas, kde tento trimestr bereme jednotlivé rozvojové teorie, příští trimestr se zaměříme prakticky na jednotlivé problémy těchto zemí. A jelikož po absolvování tohoto předmětu budu mít teoretické znalosti o rozvojových zemích, rozhodla jsem se pro dotvoření si obrázku zajet příští léto do jedné z rozvojových zemí a dobrovolničit tam a nahlédnout do místní komunity. Hledala jsem dobrovolnické programy pro studenty a shodou náhod naše univerzita má speciální program „Warwick in Africa“, kde studenti učí angličtinu a matematiku ve školách v Jihoafrické republice, Tanzánii a Ghaně. Vybraní studenti musí vybrat 500 liber na charitu, absolvovat školení a poté odjedou dobrovolničit do jedné z těchto zemí na dobu šesti týdnů během léta. Já bych chtěla jet pravděpodobně do Tanzánie. Avšak abych mohla být úspěšně vybraná, potřebuju mít nějakou zkušenost s učením angličtiny. Proto jsem se rozhodla se zapojit do dobrovolnictví „Student Tutoring“, kdy studenti Warwicku chodí do základních nebo středních škol a pomáhají učitelům v hodinách s výukou. Tento program plně začne v druhém trimestru, na což se moc těším a doufám, že mi přinese plno nových zkušeností.

Nuže, pomáhat v rozvojové zemi, protože každá pomoc a změna k lepšímu, i ta sebemenší, se počítá. Nejdříve je třeba dělat malé změny, aby z nich poté mohly vzejít ty velké. Doufám, že se mi to podaří!