Do třetice všeho dobrého

Víc než půlka prvního termu akademického roku utekla neskutečně rychle a na Oxford Street už týden svítí vánoční výzdoba. Nejneuvěřitelnější mi to přijde při cestě do školy, protože počasí v Londýně totiž nevypadá, že by nějaká zima měla vůbec přijít.

Po již tradičním říjnovém úmorném hledání bydlení, jsem našla pokoj v moc příjemném bytě blízko Regent's Parku. Za 45 minut chůze jsem ve škole a musím říct, že po dvou letech hodinového dojíždění, má bydlení v první zóně Londýna opravdu svoje kouzlo. V centru je v podstatě všechno hrozně blízko, takže člověku vůbec nepřipadá, že žije v osmimilionovém městě.

Třetí ročník na UCL se zdá o něco náročnější než ty předchozí. Částečně určitě proto, že trávím dva a půl dne týdně v laboratoři, kde jsem letos začala pracovat. Jde o laboratoř při UCL, která se zabývá laserovým chlazením. Hlavním současným cílem je zde chlazení atomů rubidia na teplotu blízkou absolutní nule a dosažení Bose-Einsteinova kondenzátu, speciálního stavu látky při velmi nízkých teplotách.

Já pracuji na samostatném projektu na novém césiovém laseru, pro který se v současné době snažím postavit zesilovací systém, aby se poté mohl použít v připravovaném dlouhodobém projektu chlazení cesia. Práce na začínajícím projetu je pro mne velmi přínosná, protože mám šanci si všechno vyzkoušet, optimalizovat a nastavit od začátku. Sice vzhledem k různým nepředvídatelným problémům (od zničené laserové diody po nefungující štítkovač) téměř nepouštím šroubovák z ruky a práce jde celkem pomalu, ale alespoň můžu porozumět všemu úplně do detailu a o to větší radost mám, když se něco povede.

Dalším důvodem proč je letošní ročník ve škole časově náročnější je ohromné množství esejů, které musím odevzdat do biologických předmětů, a psaní bakalářské práce. Vyjadřování myšlenek v psané formě je určitě důležité, takže i když to není zrovna můj koníček, beru to jako nutnost a doufám, že se časem naučím být v psaní efektivnější. Nepříjemné psaní je navíc vykompenzováno přednáškami, které jsou letos velmi zajímavé a většinou se týkají  současného výzkumu přednášejících.

Ve zbytku volného času stále chodím běhat a do posilovny. Po několikaměsíční pauze jsem také zase začala tancovat. I když je to koníček, který často opouštím a nahrazuji ho něčím jiným, vždycky se znovu přesvědčím, jak moc je pro mě důležitý. V kombinaci s fyzikou pak mám všechno potřebné ke spokojenosti a zdolání všech esejů.