Disertační projekt v třetím roce

Život na univerzitě se pomalu blíží ke konci, což znamená, že nyní probíhá mnoho univerzitních projektů, které mají být dokončeny před koncem univerzity. Také to ale znamená, že studenti procházejí řadou emocí. Přesto, že se těším, až začnu profesionální kariéru na plný úvazek, zároveň prožívám nostalgii, protože se musím rozloučit s kamarády, které jsem potkal v průběhu třech let v Anglii.

Pokud nejste obeznámeni s tím co je "disertace", tak je to projekt, který si studenti (typicky na anglické univerzitě) osobně vyberou a na kterém pracují celý poslední rok. Zatím jsem drtivou většinu svého času ve třetím ročníku univerzity strávil kódováním pro mojí disertační práci, neboť je to velmi náročný úkol. Samozřejmě máme i ostatní projekty, na kterých je potřeba pracovat, takže je důležité si správně rozdělit čas. Upřímně, před  začátkem tohoto projektu jsem se trochu obával, ale po čase mě práce neskutečně začala bavit a disertace se stala mým nejoblíbenějším projektem z celých tří ročníků na univerzitě. Cílem mého projektu je vytvořit záložní softwarovou aplikaci schopnou inkrementálně zálohovat celý počítačový souborový systém. Finální aplikace bude distribuována s operačním systémem Linux a bude téměř celá napsána v programovacím jazyce C++. Použití záložních systémů v dnešním světě je velmi důležité nejen pro obnovu dat, ale také pro zlepšení využití systémových zdrojů a celkového procesu údržby dat našich počítačů, zejména v prostředí, kde se zálohy konají pravidelně.

V loňském roce jsem napsal zprávu o výzkumu tohoto projektu a v současné době kóduju nejdůležitejší část projektu. Tento projekt mě baví hlavně ze dvou důvodů: denně se toho naučím hrozně moc a také vím, že po dokončení tohoto projektu budu mít plno nových znalostí, které mohu využít při pracovních pohovorech, které mě čekají. Také to bude úžasný moment vidět, že můj software skutečně funguje, protože je to nejnáročnější projekt na kterém jsem kdy pracoval úplně sám od začátku až do konce. Na konci roku budu prezentovat můj projekt, takže budu moc ukázat mojí disertační práci všem profesorům počítačové vědy.

Během příštího měsíce je ještě plno věcí k dokončení: zbývá práce pro univerzitu, zkoušky a hlavně hledání práce po studiu. Budu se také muset rozloučit s nejbližšími přáteli, i když jsem přesvědčen, že s nimi zůstanu v kontaktu i po promoci. Budu vás informovat v příštím blogu o tom, kde budu trávit můj život a jak mě baví nová kariéra  softwarového inženýra na plný úvazek.