Disertační práce

Přesto, že jsem teprve ve třetím ročníku, od začátku semestru se připravuji na psaní disertační práce. Studuji udržitelný rozvoj, ale práci budu psát pro katedru sociální antropologie, která má jiná pravidla než ty ostatní. Jelikož musíme dělat etnografický výzkum (tzv. fieldwork), který bude trvat až jeden měsíc a bude probíhat příští léto, musíme všechnu přípravu dokončit již tento rok.

Rozhodla jsem se provést svůj výzkum v Banátu v Rumunsku. Společně s ostatními se cítíme jako opravdoví akademici a antropologové, když musíme řešit všechny logistické a organizační přípravy. Navazování kontaktu s místníma informanty a organizacemi působící v tamní oblasti, sestavování seznam literatury, procházení knihoven a archivů, ať už fyzických či online, zvažování všech etických implikací a odevzdání osnovy návrhu disertační práce: nic z toho jsem nikdy ještě nemusela dělat pro žádný jiný projekt. Uvědomujeme si, že disertační práce na úrovni undergraduate se s největší pravděpodobností nezasadí o významný příspěvek do sociální antropologie. Všichni se ale těší, že po třech letech čtení akademické literatury budou mít šanci napsat svou práci, kterou možná někdo bude číst po nás. Už to nebudou jenom analytické eseje, čerpající z již existující literatury – budeme psát o něčem novém, sbírat data a analyzovat je.

Přestože jsem z celého procesu nadšená a na fieldwork se těším, mám také obavy a strach z toho, jestli práci zvládnu napsat, a co mě čeká, až ji napíši. Pracovat na disertační práci již v třetím ročníku mi přiblížilo konec studia. Je mi z toho smutno, protože jsem si uvědomila, jak moc mě studium baví, a že nechci, aby ještě skončilo.