Dennodenní realita Yorku

V průběhu mých doposud nejdelších prázdnin jsme ve spolupráci s Martinem zahájili přípravy na nadcházející studium na Yorské univerzitě, která se stala téměř okamžitě naším třetím domovem (po rodném městě a Open Gate). Jelikož náš školní rok začínal až v půlce října, na rozdíl od většiny ostatních britských univerzit, mohli jsme si vychutnávat poslední zářijové dny v Čechách, oproti některým našim spolužákům, kteří se trmáceli dlouhé hodiny na cestách. Jak se později ukázalo, v porovnání s dalšími našimi spolužáky jsme vyrazili do Yorku relativně připraveni, takže nás nic nezaskočilo.

Dobře, z logistického hlediska nebyla trasa Praha – Manchester nejšťastnější volbou, nicméně nám byl poskytnut nocleh kamarádem z Open Gate, který se nám zároveň svěřil s jeho osobní zkušeností se životem v Británii.  Navíc jsme potkali jeho přátele, kteří nás vzali na „Bar Quiz“, takže jsme začali poznávat studentský život ještě předtím, než jsem dorazili do samotného Yorku. Další den nám univerzita poskytla zdarma odvoz z manchesterského letiště přímo na kampus, kde již čekal uvítací výbor. Po cestě jsme se ujistili, že čeština stále ještě nevymírá, když se na nás otočila mladá usměvavá Norka a začala česky klábosit o Praze.

 Následující týden a půl byl ryze seznamovací. Nejdříve pouze s mezinárodními studenty, později se k nám přidali i naši britští kolegové. Musím uznat, že národnostní škála našich přátel zabírá prakticky celý svět a není kontinent, odkud bychom nikoho neznali. Vyjma mnoha úvodních přednášek se rovněž konal i tzv. „Student’s Fair“, kde se člověk mohl zapsat do stovek zájmových či sportovních spolků. Zájem byl tak veliký, že dokonce musela celou situaci dirigovat lokální ochranka.

 Po“ Fresher’s Week“ jsme se konečně dočkali prvních přednášek, na které jsme se těšili, jelikož jsme toužili vyvážit náš sociální život tím akademickým. V mém oboru Politics/ Economics jsem začal studovat moduly Úvod do demokracie; Politika, Moc a společnost; Ekonomie; Matematika v Ekonomii a Úvod do statistické teorie. Navíc jsem si bezplatně vybral studium dalšího cizího jazyka v délce 38 učebních hodin. Již nyní se začíná ukazovat, že studijní návyky spojené s IB maturitou se mi mnohonásobně vyplatí na univerzitě, kde je studium složené převážně ze čtení a psaní esejů.  Je jasné, že budeme muset vynaložit hodně úsilí, abychom obhájili 1. místo v hodnocení univerzit dle deníku Times z roku 2010, ale za tu snahu to rozhodně stojí.