Den v životě univerzitního studenta

Vítej zpátky, drahý čtenáři. Dnešní článek Vás seznámí s životem edinburského studenta, univerzitou a také Edinburghem samotným.

Všední dny pro mě většinou začínají v 9:30 ráno, když se mi poštěstí a nejsem probuzena zvuky stavebních prací, které se dějí přímo před mým oknem a neustávají ani v sobotu – takže si umíte představit, jak moc se těším na neděli! Ale zpátky k tématu; své dny začínám jako každý teenager a to tím, že zkontroluji všechna svá sociální média, otevřu BBC News, abych se zjistila, co Donald Trump napáchal během toho, co jsem spala a poté si stáhnu všechny přednáškové prezentace. Každý student University of Edinburgh má automatický přístup do školního software MyEd, obsahující veškeré informace, které by student mohl potřebovat od seznamu splátek za školní ubytování po peníze na tiskárnu.

Téměř všechny moje přednášky jsou v centrálním kampusu, tzv. George Square, který je pouhých 15 minut chůze od mého bytu skrz nádherný park The Meadows. Různé univerzitní budovy a menší kampusy jsou ale rozprostřeni po celém Edinburghu, což se mi osobně velice zamlouvá, protože studenti mají aspoň možnost pořádně poznat různé části města.

Co se týče vyučování, můj týden se skládá z devíti 50minutových hodin – šest přednášek a tři tutoriály. Přednášky jsou většinou ve velkých přednáškových halách, protože jedna třída může mít i přes 300 studentů, kdežto pro tutoriály jsou studenti rozděleni do menších skupin (maximálně do 14 lidí), takže se můžou odehrávat v menších prostorech. Tyto tutoriály jsou místem pro diskuze ohledně zadaného čtení a téma přednášek z minulého týdne. Celkově je kladen velký vliv na samostudium a individuální přípravu, ale i přesto, že máme jenom devět hodin týdně, všichni profesoři jsou vždy ochotni pomoct buďto osobně nebo přes univerzitní email. Každému studentovi je také přidělen tzv. Personal Tutor, jehož práce je podpořit a pomoct danému studentovi, jestliže má nějaký akademický (či osobní) problém.

Samozřejmě, univerzitní život není pouze o studiu, proto když zrovna nejsem ve škole, je pár míst, kde mě určitě můžete najít. Jedno z nich je univerzitní posilovna ve sportovním centru Pleasance, do které mají studenti přístup po zakoupení členství a aktivování univerzitní karty. Univerzitní karta také slouží k přístupu do školní knihovny a různých univerzitních budov po celém městě. Samo sebou by také nebylo univerzitního studenta bez přísunu kofeinu, proto jsem si hned po Vánocích našla malou (přesto vždy přeplněnou) kavárnu Brew Lab, která se nachází pouhých pár kroků od George Square a má výborné kávy, čaje i zákusky. Pokud někdy navštívíte Edinburgh, určitě si tam zajděte na výborný jasmínový čaj! Další místo, které jsme si s přáteli oblíbili, je útulná burgrárna BRGR, která je šikovně jen další minutku od Brew Lab. Nejenom, že jejich burgery jsou vynikající, ale mají taky celoroční akci, kdy všechny burgery ve všední dny stojí £4 a během víkendu £5. No uznejte sami, kdo by to nebral?

Doufám, že tento krátký článek Vám pomohl se aspoň trochu seznámit jak s univerzitou, tak s Edinburghem a objasnil potenciální dotazy. Každý den však musí skončit, proto se s Vámi rozloučím, abych se mohla jít připravit na další den přednášek a univerzitního života. Zatím do příštího článku, na viděnou!