Delicatissimo

Delicatissimo je výraz užívaný v hudebním názvosloví, označuje zvláštní druh hry na hudební nástroj. Původně je převzat z italštiny a znamená ""velmi jemně"", případně pak ""velmi pozorně"" či ""s velkou obezřetností"".

Zkouškové období v posledních třech měsících na norimberské Musikhochschule mi připomnělo, že delicatissimo neuplatní člověk jen při hře na klavír, ale i například při plnění nejrůznějších denních a školních úkolů.

Dost obezřetnosti bylo potřeba zvlášť u závěrečných teoretických zkoušek v tomto akademickém roce a při přípravě na ně. Svědčily o tom i stanovené předpoklady k připuštění ke zkouškám. Například složení několika skladeb ve stylu různých autorů 20. a 21.století. U samotné zkoušky jsme pak například museli rozpoznat různé hudební skladby a jejich autory, skladby pak podrobně analyzovat, a to jen za pomoci poslechu jejich nahrávky, tedy bez not. Osobně jsem považoval zkoušku za tu nejobtížnější z dosavadních třech let mého studia.

Kromě studijních povinností jsem také pilně plnil úkoly hráčské, které jsem si zadal - 20.4. jsem se zúčastnil finále 14.mezinárodní klavírní soutěže "Chopin piano contest" Chopinovy společnosti v německém Hannoveru a získal 2.cenu společně s cenou publika.

Vedle sólového hraní jsem se věnoval i své velké zálibě - komorní hře a to jak při recitálech s hobojovým a houslovým duem, tak koncerty s klavírním kvartetem či zpěváky, jak tomu bylo posledně na open-air koncertu v rámci tradiční bavorské noci zámků 20.července.

V rozhovoru při posledním z uvedených koncertů se mě interviewer z bavorského rozhlasu zeptal, jak bych si představoval svůj letní sen. Myslím, že ten poslední momentální se do jisté míry naplnil s příchodem prázdnin, ovšem těším se, že je využiji nejen k zotavení se po zkouškovém období, ale také ke studiu nového klavírního repertoáru a přípravě na další vystoupení.