Co s létem?

Léto je v plném proudu, a proto si jako snad každý student kladu otázku, jak naložit se svým časem. Každoročně prázdniny začínám se zcela naivní představou své bujaré aktivity – kdo taky ne – a po pár týdnech usilovného odpočinku si uvědomím, že jsem, ostatně jako každý rok, opět své představy zklamala. Zatím se ovšem zdá, že toto léto jsem se na trase Zadar – Madrid – Barcelona – Coruña svému cíli alespoň přiblížila. Mé původní plány byly zcela jiné. Většinu času jsem měla strávit se svou bakalářskou prací v Madridu, nečekaný zvrat však vedl k poznání jinému, a to k tomu gastronomickému a kulturnímu, kterým nádherná Galicie praská ve švech. Teď, po návratu domů, toho mám na práci tedy víc než dost, zážitky ze španělského severu mi však stále dodávají motivaci.

Co mi poslední dny vrtá hlavou, je koncept seznamu četby, specificky toho pro léto. Na gymnáziu jsem tak musela přečíst jeden až dva předepsané tituly, zbytek léta byl literárně zcela v mých rukou. Před prvním a druhým ročníkem vysoké školy jsem se držela oborové literatury, i přesto jsem si mohla dovolit pár odboček. Tento rok mám ovšem – teoreticky – jasný plán: seznam odborné četby k bakalářské práci a díla z obsáhlého seznamu doporučené četby ke státnicím z britské a americké literatury, který dohromady čítá přes dvě stě titulů. Změnu programu ovšem nutně doprovodila i jiná četba. Namísto fonetických studií jsem se na cestách začetla do více odpočinkové literatury – k narozeninám jsem dostala několikasetstránkový román odehrávající se ve středověké Barceloně Cathedral of the Sea, na jehož pozadí dochází ke konstrukci krásného kostela Santa Maria de la Mar, a první edici ilustrovaného cestopisu World Pictures. Bylo tedy jasné, po čem sáhnu. Dnes jsem se ale opět vrátila ke klasice a uspokojila tím pocit viny vyvolaný takovou odbočkou.

Osobnosti kalibru Barack Obama a Bill Gates každý rok publikují své vlastní seznamy doporučené četby, které od odpočinkových knih mají daleko. Nakolik jsou oni samotní skutečnými autory těchto seznamů ponechme stranou – pro mě osobně představují můj zápas čtenářských chutí. Každoročně mě sužuje konflikt mezi touhou číst právě takovéto knihy, jimiž bych si rozšířila obzory. Povinností je číst vysokoškolský kánon a přáním zůstává si odpočinout nad díly, jakým je právě Cathedral of the Sea.

Čas je neúprosný a knih stále víc. Nyní je však po měsíci odpočinku načase se vrátit k titulům akademickým a doufat, že po nadcházejícím třetím ročníku budu mít příležitost si seznam četby sestavit sama. Přeji vám všem krásné léto a úspěšné čtení!