Co jsem se naučila o Británii.

Po třech letech ve Skotsku jsem se toho naučila hodně. Překvapivě ale jde převážně o vědomosti ohledně místní kultury, národního koloritu a celkového přístupu k životu. Za tyto znalosti mi univerzita nejspíš žádný diplom neudělí, ale užitečné (minimálně v Británii) jsou určitě.

- Neexistuje jeden skotský přízvuk. Je pravděpodobné, že v jiné čtvrti města budou mluvit úplně jinak. A taky jim nebudete rozumět ani slovo.
(Pokud máte zájem poslechnout si, jak takový přízvuk asi zní, podívejte se na toto video: http://www.youtube.com/watch?v=sAz_UvnUeuU)
- Ken není jméno Barbiina přítele. Ve skotském slangu je „ken“ výrazem pro know.
- Nejdůležitější je zapamatovat si, zda je dotyčný z Anglie, Walesu či Skotska. Stačí se jednou splést a můžete zapomenout na pohled o Vánocích.
- Raději se nezapojujte do debat o: Skotské nezávislosti, Evropské Unii, Margaret Thatcher a kvalitě místního piva.
- Britská slovní zásoba nedisponuje slovíčkem „ne“. Místo toho se spíše dočkáte třeba: „ne tak úplně“ (když se snažíte zodpovědět zapeklitou otázku na semináři a vaše odpověď je úplně mimo) nebo „obávám se, že to není možné“. Říct pouze „ne“ hraničí s anarchií.
- Královská rodina je zdrojem národní hrdosti a nic to nemůže změnit.
- Všichni se omlouvají všem a za všechno. Je slušné se omluvit, i když do vás někdo najede nákupním vozíkem.
- Kdo neví, kde je Česká republika, ví, kde je Praha.
- Hned zpočátku je dobré zmínit, že jste Češi. Od starší generace dostanete plusové body za Václava Havla a od té mladší za Petra Čecha.
- V polských obchodech v Británii najdete české pochoutky, kupříkladu Kofolu či Tatranky. Ale moc se nesmíte divit, když jsou tatranky, tak dlouho po záruční lhůtě, že už ani nekřupou. Jenom se tak zvláštně mačkají a ohýbají.
- V únoru nepoznáte, zda je už den. Slunce vychází, okolo deváté a zapadá po půl třetí. To je taky jeden z důvodů, proč Skoti (a kdokoliv, kdo ve Skotsku žije) tolik pijí.
- Andy Murray je Skot když prohrává; když vyhraje stává se automaticky Britem.
- Lidé se vám snaží pomáhat a nikdo na vás omrzele nevrčí, když se na něco potřebujete zeptat.
- Převaděče zásuvek (taková ta cestovní zařízení, abyste mohli používat svou elektroniku přivezenou odjinud) koupíte překvapivě na poště.
- Britský humor je bezchybný.
- Málokdo v Anglii (či Skotsku) vypadá tak jako Colin Firth, Robert Pattinson  nebo Emma Watson. Právě proto jsou tyto exempláře ve filmech.
- Je velká šance, že anglickou gramatiku budete ovládat lépe než Britové. Ovšem je slušnější si to nechat pro sebe.
- Místní mládež ráda pije alkohol, stejně jako kdekoliv jinde. Na rozdíl od Čechů jsou ale Skoti daleko agresivnější, načež doplatil nejeden pouliční odpadkový koš.

Toliko k mým méně či více překvapivým postřehům o britské kultuře. Jsem si jistá, že jsem na velkou řádku z nich zapomněla a o některých jsem se rozhodla nezmiňovat. Každopádně doporučuji si je všechny ověřit na vlastní kůži!