Čínské knedlíčky, červené lampióny a rok Prasete

Po vánočním odpočinku a zakončením prvního semestru lednovými zkouškami je škola zase v plném proudu. Týdenní testy a krátké eseje z čínštiny jsou na běžném pořádku jako příprava na náš “year abroad”, který se blíží opravdu rychlým tempem. Jelikož studuji dva jazyky, mám tu možnost rozdělit si svůj příští rok na půl roku v Číně a půl roku ve španělsky mluvící zemi. V Číně smíme pouze studovat, a tak byli všichni studenti již zařazeni na některou z čínských univerzit a začátkem příštího týdne musíme začít rozesílat přihlášky a veškeré potřebné dokumenty pro přijetí. Tím, že je naše úroveň španělštiny už o něco vyšší, tak si smíme vybrat, zda chceme studovat na univerzitě nebo si najít stáž. Já jsem si zvolila stáž, a tak právě hledám všude možně a rozesílám životopisy.

V rámci projektu Peer Mentoring se nám podařilo zorganizovat velice úspěšnou World Food Night, na které se podílelo hned několik skupin studentů různých jazyků. Každá skupina přinesla nebo uvařila jídlo typické pro danou zemi, a nakonec jsme měli vše možné od Číny, Španělska, Německa a Japonska až po Francii nebo Itálii. Účast byla větší, než jsme předpokládali a do hodiny bylo snad veškeré jídlo pryč, což udělalo radost nejen nám, ale i našim učitelům, a jsem si jistá, že se tahle událost bude určitě konat znova.

Za minulý rok jsem si už zvykla, že zima v Manchesteru nestojí za moc a nenasněží ani centimetr sněhu, každopádně tenhle rok je překvapivě teplý a počasí je snad nejhezčí, co kdy bylo. Už skoro dva týdny máme okolo 15 stupňů, tulipány i narcisy na celém univerzitním kampusu kvetou v plné kráse a studenti mají konečně možnost využít hezkého posezení před univerzitou místo dennodenně přeplněné knihovny. Když jsme na začátku února šli oslavovat Čínský Nový Rok, který vítá příchod jara, tak se opravdu zdálo, že jaro je už za dveřmi nehledě na to, že je stále teprve únor. Nejen China Town, ale i celý Manchester ožil po vyvěšení červených lampiónů, dračích masek, anebo velkou sochou prasete.
Stánky s tradičními čínskými knedlíčky, lekcemi kaligrafie nebo bojových vystoupení bylo až nad hlavu, a vše bylo zakončeno velkolepým ohňostrojem.

Zajímavá fakta o Čínském Novém Roce:

1. Na novoroční večeři se vždy jí ryba, jelikož její výslovnost je [yú], což je stejné jako přebytek (peněz) [yú]. Takže, mít rybu = mít přebytek.

2. Oblíbené číslo v Číně je 8, jelikož výslovnost [bā] je podobná slovu [fā], které znamená zbohatnout. Toto číslo pak chce každý mít třeba v telefonním čísle, poznávací značce nebo na bytě.

3. Na Nový Rok se lidé nesmí sprchovat, a po dobu pěti dnů nesmí zametat či vynést odpadky, aby si náhodou nezametli / nevyhodili štěstí.