Karolína Jelínková

Cesta do Jerevanu

Karolína Jelínková

Ještě jsem se ani nestačila vzpamatovat ze svého prvního semestru studia v Dijonu a už jsem se opět vydala za studiem, tentokrát jsem ale školní lavice ve Francii vyměnila za ty v Arménii. Zúčastnila jsem se týdenní zimní školy, kterou si pro 14 studentů Sciences Po připravila Jerevanská státní univerzita ve spolupráci s arménským Centrem pro kulturní a civilizační studia. Absolvovali jsme řadu přednášek a seminářů o arménskému geopolitickém kontextu s předními arménskými akademiky a politiky. Rovněž jsme měli možnost navštívit zdejší francouzskou ambasádu, arménský parlament, CivilNet News Agency (největší nezávislé zpravodajské médium v Arménii) a největší tamní neziskovou organizaci Eurasia Partnership Foundation. Měla jsem také možnost setkat se s místopředsedou tamního Národního shromáždění (Parlamentu), bývalým i současným náměstkem ministra zahraničí, několika bývalými arménskými velvyslanci a řadou dalších významných osobností angažovaných v politice či v akademické sféře.

Mimo přednášek a diskuzí jsme samozřejmě prozkoumali i Jerevan a jeho okolí. Jeli jsme například na výlet k chrámu Garni, což je jediný antický chrám se sloupořadím na území Arménie i celého bývalého Sovětského svazu. Tuto návštěvu opravdu doporučuji, je to nádherné! Podívali jsme se také na různá místa v samotném Jerevanu. Přestože historické centrum není obzvlášť velké (jedná se o poměrně mladé město), má zaručeně co nabídnout.

Ze skoro každého kouta Jerevanu je vidět hora Ararat, která, přestože leží v Turecku, je národním symbolem Arménie a nikdo z místních ji nenazve jinak než hora Masis. Nejsilnějším zážitkem pro mě byla návštěva památníku a muzea arménské genocidy (The Armenian Genocide Museum-Institute), které připomínají hromadné vyvražďování Arménů Turky během první světové války. Genocida je stále velmi rezonujícím tématem v arménské společnosti a významně se podílí na vytváření arménské identity.

Jelikož jsem v Jerevanu byla v čase prvního kola prezidentských voleb, podívala jsem se i na zdejší českou ambasádu, setkala se s českým panem velvyslancem a poprvé v životě jsem odvolila v prezidentských volbách. Druhé kolo voleb jsem již díky probíhajícímu druhému semestru odvolila v Paříži.

Studiu Arménie a celé kavkazské oblasti mám v plánu věnovat se i v budoucnu. Oblast je to po historické stránce opravdu zajímavá a je klíčová pro pochopení širšího geopolitického kontextu celého regionu (včetně například Turecka, Ruska a Íránu). Ve druhém semestru jsem si zvolila seminář, který se věnuje formování národních identit v Severním a Jižním Kavkazu, se studiem Arménie tedy rozhodně nekončím.