Čas ubíhá jako voda

Jen těžko uvěřit, že je již polovina února. Od mého příjezdu na Caltech uběhly již tři měsíce a za tu dobu se ze mě stala integrovaná část O'Dohertyho laboratoře. Množství znalostí, zážitků a zkušeností, které jsem za tu dobu nabral již přesahuje moje nejodvážnější očekávání.

První dva měsíce se nesly ve smyslu asimilace, studování všemožných výzkumných metod a protokolů. Učil jsem se obsluhovat magnetickou rezonanci, EEG, eye-trackery, programovat a analyzovat v Matlabu, atd., atd. Po Vánocích se věci trochu změnily a věnuji se spíše praktickým záležitostem, pomáhám našim PhD a post-doktorantům při experimentech a postupně prostupuji hlouběji a hlouběji do analýzy dat, což je nekonečný labyrint, ale plody už se  dostavují. Dokonce jsem v přípravách své vlastní studie. Není sice jisté, zda ji stihnu uskutečnit již zde, nebo si ji nechám na příští rok až budu psát bakalářskou práci. Ale každopádně nechat si poradit od kapacit v oboru nikdy neuškodí.

Na obrázku: Kopie vozítka Curiosity, které se prohání na Marsu a je kontrolováno z místní Jet Propulsion Laboratory

Akademický život se na Caltechu nikdy nezastavuje a mimo svůj obor neuro-obor může člověk přičichnout téměř ke všem odvětvím vědy. Včera jsem se více méně omylem ocitl na přednášce prof. Judea Pearl, držitele Turingovy Ceny (přezdívané Nobelova cena informatiky) z roku 2011. Jeho hlavní obor je umělá inteligence a statistika, což je blíže neurovědě (hlavně té naší komputační), než se může na první pohled zdát. Přednášel o své Theory of Counterfactuals, která se do vědecké metody snaží vnést čistě hypotetické scénáře, např.: pacientovi byl podán lék A, ale co by se stalo kdyby mu byl podán lék B. Matematicky se nejedná o nic složitého, ale velká část výsledku nejde přímo experimentálně ověřit kvůli vzájemné výlučnosti léků A a B u konkrétního pacienta. Každopádně mě přednáška zaujala z hlediska aplikací v neurovědě.

Obrázek: Konference TEDxCaltech

Mimo studium jsem se také již několikrát o víkendech vypravil objevovat okolí LA. Na zvládnutí všech atrakcí by člověk potřeboval mládí, ale již jsem navštívil notoricky známý nápis Hollywood, centrum LA, a několik dalších míst kolem LA.

V současné době se snažím dostat na exkurzi do Jet Propulsion Laboratory, která spadá pod Caltech i když má vlastní kampus o pár mil dále. Součástí prohlídky, která je organizována pouze 3-4x do roka je i hlavní kontrolní místnost mise Curiosity.

Dobrá zpráva pro mě byl také začátek NHL a už se těším na zápas Anaheim vs. Columbus příští týden. V Columbusu hraje můj budějovický ko-rodák Prospal, takže se půjdu podívat na prvního Čecha po několika měsících. Jinak jsem se konečně začal pravidelně věnovat lukostřelbě. Ta má tu výhodu, že se jedná o úplně jinou aktivitu, než člověk dělá každodenně, a navíc se střelnice nachází v krásném údolí přírodního parku Arroyo Seco.

Takže život v Pasadeně ubíhá jak voda...
 

Čas ubíhá jako voda
Čas ubíhá jako voda
Čas ubíhá jako voda