Čas na změny

Během posledních let jsem na sobě pozorovala změnu ve zvládání stresu. Řídila jsem se heslem: „Času je dost na všechno“, a proto přibývalo množství práce, zejména do školy, kterou jsem dělala doslova za pět minut dvanáct, čímž jsem sice pracovala na 150%, ale kvalita odvedené práce byla nižší.

Uvědomovala jsem si to, a moje nespokojenost s touto změnou stále rostla, ale odhodlání ke změně jsem v sobě nemohla najít. Mým podnětem byly až promoce, které symbolizovaly zakončení bakalářského studia. A s každým koncem příchází i nový začátek a na to jsem vsadila. Na konci prázdnin jsem se rozhodla a změna byla tu.

Svoji nechuť měnit svoje staré zlozvyky jsem překonala (i když to nebylo opravdu lehké) a dala jsem se do práce. Mým cílem bylo změnit svůj postoj k plnění povinností. Veškeré mé plánování se nyní nese už jen v duchu: „Dobré plánováni a zvolení priorit předchází zbytečnému stresu.“

V rámci workshopů pro ambasadory Think Big jsem se zúčastnila workshopu s názvem Time management, na kterém jsem si připomněla některé informace a dozvěděla jsem se i o nových technikách. V tu chvíli jsem byla opravdu na správném místě ve správný čas. Pomohlo mi to na cestě za změnou. Zatím nejvíce využívám techniku IV Generation, prostřednictvím které určuji důležitost úkolů. O dalších technikách čtu v knize Zen a hotovo. Knihu jsem odložila jen před zkouškovým obdobím, abych se mohla více soustředit na školní práce a přípravu na nadcházející zápočty a zkoušky. Samozřejmě mě v tomto období nezapomněly navštívit bacily, a boj s nimi jsem zatím nevyhrála, tudíž většina mé školní přípravy probíhala a stále probíhá v posteli s horkým čajem.

Z předmětů, které jsem měla v zimním semestru 2013, mě nejvíce zaujaly moderní sociální teorie a marketingové výzkumné metody. Věnovala jsem jim nejvíce svého, nejen studijního, času. Profesor na teoriích nám dal tolik vítaný prostor pro diskusi. Tuto možnost jsem dlouho postrádala během svého vysokoškolského studia. Nejvíce mě z probíraných sociologů obohatil Foucault a jeho pojetí společenské kontroly. Ve druhém zmíněném předmětu se věnujeme praktickým dovednostem. Designujeme a realizujeme své vlastní marketingové výzkumy. Zrovna jsem v jeho polovině, ale už teď jsem zvědavá na výsledky svého výzkumu, a zda se moje výzkumná hypotéza potvrdí .

Do Nového roku jsem si předsevzala pokračovat ve zlepšování svého time manegementu a chci se více věnovat svým hlavním životním prioritám (škola, brigáda, přátelé a sport). Také máte nějaké předsevzetí? Pokud ano, držím vám palce, ať nepolevíte a dočkáte se zaslouženého ovoce. Je to boj, ale stojí to za to.