Cardiff – první dojmy

Koncem září jsem zahájila magisterské studium na Cardiff University, obor MSc Food, Space and Society.

Pravděpodobně nevíte přesně, co si pod tímto oborem představit, což já jsem taky nevěděla ještě před 10 měsíci. Je to zcela nový obor a jedná se o mezidisciplinární studium potravin – obzvláště z hlediska geografie, politologie a sociologie. Tento semestr máme celkem tři předměty: Worlds of Food, kde se zabýváme potravinovým systémem jako takovým a jeho aktéry, obzvláště aktuální téma je místní produkce potravin; Food Security and Justice, kde se věnujeme různým přístupům k potravinové bezpečnosti a spravedlnosti; Spaces of Food Consumption, kde diskutujeme obchodní psychologii nebo poslední hodina o kojení byla také hodně zajímavá!

Musím říct, že každá hodina je velmi poutavá. V tomto oboru je nás celkem 8 (popravdě takto malé číslo jsem nečekala), ale je to skvělé, protože se mezi sebou velmi dobře známe a máme velmi přátelský vztah s profesory. Také jsem zjistila, že magisterské studium není jen o tom, co se naučíte během přednášek nebo samostudia, ale hlavně o sdílení názorů a zkušeností s ostatními studenty. Všichni moji spolužáci mají za sebou mnoho pracovních (a cestovatelských) zkušeností, takže je to pro mě velmi inspirativní být v jejich přítomnosti!

Mimo studia pracuju v kavárně (což byl vždy můj sen!). Kavárna odebírá kávu vypěstovanou v Kolumbii a Guatemale, za kterou farmáři dostali adekvátní mzdu, tudíž je eticky vyprodukovaná. Také jsem se rozhodla pořádně se věnovat salse a každý týden chodím na hodiny. Dále se chystám učit jógu a momentálně hledám stáž, která by se vztahovala k mému oboru.

Před třemi týdny jsem se svými dvěma kamarádkami jela na UK Food Sovereignty Gathering, což byl sraz různých organizací a jedinců, kteří podporují potravinovou suverenitu. Pokud jste ještě neslyšeli o potravinové suverenitě, tak tento koncept hájí práva producentů na to, aby oni sami si určili, co a jakým způsobem vypěstují. Dále toto hnutí podporuje přímý kontakt mezi producenty a spotřebiteli (např. skrz farmářské trhy), ekologickou produkci, právo na potraviny a skladování zrn a semen. Celkově potravinová suverenita poukazuje na negativní dopady současného, průmyslového zemědělství.  Zúčastnit se takové akce byla úžasná zkušenost, jelikož jsem získala praktický náhled do toho, jak sociální hnutí fungují, jak se vytváří různé koncepty a dozvěděla jsem se mnoho nových věcí ohledně potravinové politiky.

Pobřeží u Barry Island

Park (Alexanda Gardens) u univerzity

V Hebdon Bridge s Raychel, místo konání Food Sovereignty Gathering.

 

Cardiff – první dojmy
Cardiff – první dojmy
Cardiff – první dojmy