Bakalářem z jedné třetiny

Před několika dny jsem konečně dostala výsledky všech sedmi zkoušek, které jsem skládala v letním semestru a s potěšením mohu říci, že jsem svůj cíl, který jsem si předsevzala na začátku tohoto akademického roku, splnila na výbornou.

V letním semestru jsem skládala celkem 7 zkoušek – 5 bylo z ekonomických předmětů a 2 z jazyků. Přestože jsem měla průpravu z IB zkoušek z minulého roku, stejně jsem se obávala, jak všechny univerzitní zkoušky zvládnu. Za nejobtížnější zkoušku jsem považovala Historical Perspectives – dějepis ekonomie – protože to byla tříhodinová zkouška, kde jsem musela napsat tři eseje – celkem asi 15 ručně psaných stránek. Abych tuto zkoušku zvládla, nestačilo jen chodit na přednášky a dělat si poznámky, bylo potřeba přečíst mnoho esejí a knih od významných ekonomických historiků jako jsou Broadberry nebo Mokyr a zapamatovat si jak data významných událostí, tak roky vydání jednotlivých knih.

Letní semestr však naštěstí nebyl jen o zkouškách a přípravě na ně. Pilně jsme trénovali i s naším volejbalovým týmem a na netballu jsme odehráli poslední zápasy v kolejní lize, kde jsme skončili celkově čtvrtí. Florbalové tréninky se bohužel v letním semestru již nekonaly, protože se náš malý tým nedokázal shodnout na jednotném čase z důvodu přednášek a později zkoušek. Ušetřený čas jsem tak mohla věnovat dalšímu prozkoumávání okolí Yorku, které se po sychravé zimě zbarvilo mnoha barvami a rozeznělo pištěním všudypřítomných housátek a kachňátek, která mi již od šesti hodin ráno připomínala, že je čas vstávat a pokračovat ve studiu.

Během letního semestru jsem se účastnila několika přednášek na téma studium v zahraničí, protože příští rok strávím v Kanadě na University of British Columbia. Některé přednášky byly velmi úsměvné, protože většina studentů byli Angličané a studium v zahraničí pro ně bylo novinkou, některé informace byly velmi základní. Já však věřím, že rok strávený v Anglii mě dobře připravil na další studium v zahraničí – tentokrát Kanadu. Po dlouhém shánění všech potřebných dokumentů jsem dostala víza na studium a již mám i zajištěné ubytování na koleji. Již jen zbývá koupit si letenky a hurá do Kanady.

Než však odletím na druhý konec světa, mám před sebou ještě velmi nabité prázdniny. V červenci budu na stáži na ředitelství Vodafone Czech Republic a.s., oddělení Supply Chain Management, kde doufám, že uplatním nabité znalosti zejména ze Statistics a Economics 1. Na začátku srpna budu týden instruktorkou na táboře, a potom už budu balit a loučit se s rodinou i přáteli na dlouhou dobu, neboť se vracím až těsně před Vánocemi.

Akademický rok 2013/2014 je za mnou a já jsem již z jedné třetiny bakalářem. Po dlouhých rocích strávených na Open Gate jsem opět na začátku října pocítila šimrání v břiše z nástupu na novou školu, které bylo navíc umocněno faktem, že je to univerzita 1000 km od domova. Nyní se chystám na druhý rok, který strávím skoro 10 000 km od domova, čehož bych ještě před pár lety nebyla schopna.