Bakalář na dosah

Poslední semestr v Yorku se nesl ve znamení napětí a stresu díky blížícím se závěrečným zkouškám. Do Yorku jsem se vrátila po velmi krátkých jarních prázdninách, abych započala intenzivní přípravu na všech šest zkoušek, které mě v průběhu pouhých tří týdnů čekaly.

V letním semestru v Yorku již neprobíhají klasické přednášky, ale pouze „opakovací přednášky“, kde přednášející během jedné hodiny shrne učivo probrané za celý semestr. V každém předmětu jsem tedy absolvovala dvě tyto přednášky, a poté jsem se musela spolehnout již pouze na samostudium a poznámky, které jsem si napsala v průběhu roku.

Poslední dva měsíce školy jsem strávila v yorské knihovně. Každé ráno jsem si v našem domečku připravila oběd a svačiny na celý den a vydala se do jedné z mnoha knihoven v Yorku. Podle předem stanovaného plánu jsem každý den přesně věděla, co se musím naučit, abych vše stihla do začátku zkouškového období. Jelikož v Anglii není možnost vybrat si datum zkoušky, mohla jsem jen doufat, že nebudu muset psát dvě zkoušky v jeden den. Když univerzita vydala zkouškový kalendář, měla jsem radost, že nemám dvě zkoušky v jeden den, ale úplně vyhráno jsem také neměla. První týden mě čekalo hned 5 zkoušek, z toho 3 byly hned za sebou. Jelikož každá z mých zkoušek trvala 3 hodiny, bylo zásadní, mít vše připraveno ještě před začátkem zkouškových týdnů, abych v těch pár hodinách mezi zkouškami nemusela již žádné materiály vytvářet.

Po dlouhé přípravě už jsem se zkoušek nemohla dočkat, neboť vysedávání v knihovně již bylo velmi unavující a mé dny velmi monotónní. Jako první jsem psala zkoušku z mikroekonomie, ze které jsem měla po jejím dopsání dobrý pocit, a tak jsem se již nestresovala před dalšími zkouškami a vše proběhlo podle plánu. Jen pár dní po dopsání poslední zkoušky byl čas vyrazit zpět domů. Při balení jsem zjistila, že věcí mám víc než je limit pro zavazadlo do letadla, a tak jsem na poslední chvíli ještě poslala jednu krabici poštou.

Zatímco moji spolužáci slavili konec bakalářského studia, já jsem nastoupila do práce. Tento rok jsem se rozhodla absolvovat stáž v AirBank a.s., abych získala zkušenosti z bankovního prostředí. V AirBank jsem nastoupila na oddělení Rozvoj bankovních služeb, kde jsem celý červen pracovala na designu nové funkce pro internetové a mobilní bankovnictví. Díky výborné podpoře celého týmu jsem se v AirBank cítila jako doma a na projektu odvedla velký kus práce. Doufám, že až před vánoci otevřu své internetové bankovnictví, budu moci již tuto funkci využít. Během stáže jsem měla možnost poznat mnoho zákulisí banky a seznámit se s týmy napříč bankou, což jsem pro mě velmi cenné a věřím, že mi tato zkušenost pomůže při výběru mého budoucího zaměstnání.

Než si ale budu vybírat zaměstnání, ráda bych ještě završila vysokoškolské studium magisterským titulem. Přihlásila jsem se na London School of Economics and Political Science na obor MSc Economics and Management a úspěšně získala podmínečné přijetí na tuto prestižní školu.

Jednou z podmínek přijetí bylo úspěšné dokončení bakalářského studia, což se mi povedlo. Když před pár týdny škola vyhlašovala výsledky, byla jsem velmi nervózní, ale moje těžká práce byla nakonec odměněna a já získala celkovou známku „First class“ s neuvěřitelným průměrem 75%.

Za dva týdny si budu moci na hlavu nasadit tu známou hranatou čepici a obdržím diplom Bachelor of Science in Economics od Univeristy of York. Jen psaní těchto řádků mi vhání slzy do očí, protože mi York opravdu přirostl k srdci a vždy se tam budu s radostí vracet. Za tyto nezapomenutelné zážitky vděčím nadaci The Kellner Family Foundation, bez které bych nikdy v Anglii studovat nemohla, a proto si této podpory velmi vážím. Ze srdce vám děkuji.

 

Bakalář na dosah
Bakalář na dosah
Bakalář na dosah