A první rok je u konce

Kvůli neočekávaným komplikacím v podobě výbuchu islandské sopky jsem se do Newcastlu po jarních prázdninách dostal asi o 10 dní později, než jsem původně plánoval, a proto jsem musel s přípravami na zkouškové období začít rychle a intenzivně.

Na přelomu května a června mě čekalo celkem 5 zkoušek, které na sebe navazovaly bez větších přestávek, takže vyřešit tuto situaci učením se ze zkoušky na zkoušku nepřipadalo v úvahu. Navíc jsem nejdřív musel odevzdat dvě seminární práce a vyřešit všechny podrobnosti ohledně svého bydlení v příštím školním roce.

Než jsem se nadál, byly seminární práce odevzdány, zkoušky napsány a nájemní smlouva na příští rok podepsána. Celý rok utekl ohromně rychle a jeho závěr snad ještě rychleji. Zhruba čtrnáct dní před začátkem zkoušek jsem nakoupil ve slevě spoustu energetických nápojů a vrhl se na opakování. Následující dva týdny vypadaly mé dny prakticky stejně: v devět hodin ráno vstát, do desíti se dát do pořádku a pak s přestávkami na jídlo, popřípadě na běhání nebo tenis až do půlnoci čtení knih, výpisků a prezentací. U některých předmětů jsem se bavil víc než u jiných, ale čas jsem musel věnovat přípravě na všechny zkoušky. Co mé přípravy usnadnilo, ale na druhou stranu i ztížilo, byl fakt, že celý týden před začátkem zkoušek bylo v Newcastlu 25 °C ve stínu a na obloze po většinu dne ani mráček. Učení venku nebylo tak únavné, ale dost často si člověk na krásný den našel lepší program než sedět nad otevřenou knihou. Přípravy na zkouškové období a pak i samotný proces psaní zkoušek byly vynikající zkušeností, kterou si opět rád zopakuji, ale snad ne dříve než za rok.

A tak skončil první rok další etapy mého života. Uvidím, zda úspěšně, na výsledky zkoušek si totiž budu muset ještě necelý měsíc počkat. Jediný výsledek, který zatím znám, je z marketingu, v němž jsem dosáhl bezmála 90 %. Doufám, že ostatní výsledky se ponesou v podobném duchu. Teď se ale s Newcastlem na tři měsíce loučím, a přestože se na druhý ročník univerzity těším už teď, jsem velice rád, že budu moc strávit spoustu času s rodinou a přáteli.

Jakub Váchal, student Newcastle University (Management and Marketing)Studium Jakuba Váchala na OPEN GATE i na univerzitě v Newcastlu podporuje Nadace Educa.