5 věcí, které nedělat

Protože mi došly nápady pro nový záznam do mého blogu, rozhodl jsem se udělat jednoduchý seznam s poznatky a zkušenostmi z mého pohledu jako studenta mezinárodních politiky a zpravodajské služby na Univerzitě Aberystwyth.

5 věcí, které nedělat, když chcete odvádět obdivuhodně kvalitní práci ve svých studiích.

1. Neodkládejte  si úkoly na poslední chvíli. Je zřejmě dost časté a samozřejmé doporučení, nicméně v mé vlastní zkušenosti jsem se setkal v podstatě se dvěma druhy studentů: Některým spolehlivým studentům tato pracovní morálka příjde přirozená, a pak je tu druhý typ studenta, který potřebuje časový tlak, aby je přinutil vložit zvýšené úsilí do jejich studií. Zjistil jsem, že mezi těmito dvěma druhy neexistuje úměrné pravidlo podle toho, kolik úsilí věnují svým studiím a jakých výsledků dosáhnou. Propastný rozdíl mezi mými vrstevníky v rozsahu jak často a kolik času věnují studiím, mě nutí k závěru, že naše „vlohy“ a způsob přípravy do školy je velmi relativní, individualistický a náhodný. Jinak řečeno záleží na jedinci. Já jsem byl vždy ten typ studenta, který odkládal práci do školy, dokud se neblížil datum uzávěrky, a i přesto jsem dosahoval stejných ba i lepších výsledků než mí spolužáci, kteří studiu věnovali více času. Můj argument spočívá v tom, že je to absolutně jedno, jak moc máme „z hůry dáno“, student, který začína pracovat na esejích a výzkumech hned po jejich zadání, eventuelně dosáhne lepších akademických výsledků. Mluvím z vlastní zkušenosti, když připouštím, že tento přístup je efektivnější a moudřejší, pokud Vaším cílem je získávat velmi dobré akademické výsledky.

2. Nenechte si ovlivnit náladu zahraničním počasím. Pokud studujete v cizí zemi, většinou počasí bude cizí i pro Vás. Ve Walesu jsem si musel zvykat na absolutně jiné počasí, než na které jsem byl zvyklý ze Severní Moravy. Musím přiznat, že to bylo obtížnější než jsem předpokládal. Většinu času ve Velké Británii jste svědky ponuré zatažené oblohy s přeháňkovým deštěm. Takové počasí ve mně často zanechávalo pochmurnou náladu. Trvalo mi docela dlouho než jsem byl schopný jiné počasí akceptovat a smířit se s ním. Je to velmi subjektivní a není to rada nad zlato, ale je to jedna z věcí, kterou si každý studující v zahraničí musí projít.

3. Nezapomeňte na dostatek spánku, jídla bohatého na výživu a pohyb. Toto je poměrně obvyklá doporučení, ale je to rada nejčastěji opomíjená mezi studenty, kteří nejsou zvyklí na život mimo domov. Dobrá strava a dostatek pohybu a čerstvého vzduchu dělá zázraky pro vaše tělo. Zdravý duch ve zdravém těle. Pokud vaše univerzita nabízí levný přístup do bazénu, sauny nebo posilovny, je třeba takovýchto zařízení využít.

4. Nenechte se zastrašit cizím jazykem. Většinu svého prvního roku jsem se neúčastnil otevřených diskusí na přednáškách nebo seminářích, protože jsem měl strach z toho, že po mně někdo bude chtít bližší vysvětlení, nebo že mě napadne argument a já mu budu muset odpovídat vědomostí, kterou nemám. Vždy mi přišlo, že během akademické diskuse rodilý anglický mluvčí zní mnohem přesvědčivěji už kvůli perfektní fonetice. Posléze jsem však zjistil, že většina žáků na mých přednáškách, praktikách či seminářích jsou mí vrstevníci jak věkově tak intelektuálně. Také jsem odpozoroval, že zejména studenti z České a Slovenské republiky mají obecně širší středoškolské vzdělání a jsou schopni pochopit nové koncepty velmi rychle a mnohdy i rychleji než rodilí angličané. Existují výjimky, samozřejmě, ale z mé osobní zkušenosti některé koncepty z IR (International Relations) teorie, na rozdíl od mých anglických přátel, již byly součástí mého středoškolského vzdělání a nebyly pro mě něco nového.

5. Nepodceňujte ochotu akademiků při pomoci s Vaší práci. Obvykle mladší zaměstnanci univezity jako PhD aspiranti nebo magistři, kteří pomáhají profesorům ve výzkumech, jsou často nadšeni, když máte problém v oblasti jejich expertízy. Konverzace s člověkem, co čerstvě prošel systémem, který testuje právě Vás samotné, bude vždy přínosná. A pokud Vám přímo nepomůžou, vždy Vás odkážou správným směrem.