Ota Michálek

Český Rocketman – Příběh kluka, který odstartoval raketu za polárním kruhem

Ota Michálek

Není to příliš dávno, co se po úspěšné maturitě rozhodl jeden ze studentů Gymnázia Olgy Havlové pokračovat ve studiu v oboru poměrně netradičním. Ostravský rodák Ota Michálek si vybral obor Aerospace Engineering, a to na University of the West of England v Bristolu.

A nutno říct, že rozhodně nezahálí. Zatímco pro spoustu z nás rok 2021 znamenal téměř 365 dní strávených doma na gauči, Ota se dostal až za polární kruh. Konkrétně do Norska, kde měl možnost v rámci projektu Fly a Rocket! od ESA Academy odstartovat společně s týmem několika nadšených vysokoškolských studentů vlastní raketu. Práce v týmu je pro něj stejně cenná jako jeho vedení, proto si Ota užívá už jen to, že ve skupině řeší obtížné úkoly a mohou jít za svým cílem cestou dosud neprobádanou. Kromě samotného startu jejich týden strávený na nejsevernějším cípu Evropy doprovázela řada zajímavých přednášek. Dozvěděli se o původu polární záře (kterou na vlastní oči spatřili), o tamní observatoři, o tom, jak probíhá klasická raketová kampaň a co všechno je důležité při plánování mise, jako je tato.

„Mým cílem je úspěšně vystudovat obor Aerospace Engineering a pokračovat magisterským studiem se zaměřením na průzkum vesmíru, na kterém bych se chtěl v budoucnu také aktivně podílet v rámci týmu inženýrů. Věřím, že průzkum vesmíru je jeden z velmi důležitých oborů, které nám dnešní technologie umožňují. Měli bychom mu věnovat aktivní pozornost, protože je mimo jiné také zdrojem mnoha přínosných vynálezů používaných jak v běžném každodenním životě, tak vynálezů denně zachraňujících nenahraditelný lidský život.“

Oto Michálek

Ota Michálek

stipendista projektu Univerzity

Před samotným startem rakety museli vypustit balón s přístrojem, který jim zajistil data, díky nimž jim byly dopředu známé podmínky v určitých vrstvách atmosféry. Tak věděli, co se nejspíš stane s raketou anebo třeba jaký tlak a teplotu očekávat. Získaná data z balónu pak mohli porovnat s daty z rakety, neboť i ona obsahovala měřící senzory. Takto zaznamenali mimo již zmíněné faktory také vlhkost anebo intenzitu světla v okolí.

Oto Michalek

Studenti byli rozděleni do tří týmů podle toho, co měli na starost: Telemetry – komunikace s raketou a práce se získanými daty, Sensors – příprava, fungování a testování jednotlivých senzorů a Payload – uspořádání komponentů v raketě a její stabilizace (tj. dávají pozor, aby se nepřevařila, nevznítila apod.) Jejich mise zahrnovala i sestavení rakety samotné; vše od spájení obvodů až po odpočet startu. Jen práci s palivem přenechali z bezpečnostních důvodů profesionálům z Andøyi. „Nejspíš nemají rádi vybuchující studenty,“ říká Ota.

Raketa vyletěla nadzvukovou rychlostí do výšky přibližně devíti kilometrů a nakonec spadla do moře. Neměla žádnou paměťovou kartu, kterou by vylovili, a právě proto byli velice důležití studenti z týmu Telemetry. Veškerá data získali během přenosu, a kdyby se něco ztratilo, už by se to k nim nikdy nedostalo.

Potom bylo potřeba udělat předběžnou analýzu získaných dat, kde si vzájemně odprezentovali, co se podařilo zjistit, co fungovalo a co ne, a do konce listopadu museli ESA předložit report, kde shrnuli, co bylo předmětem projektu a co zjistili. Svou práci přihlásili také na Sympózium vesmírných vzdělávacích aktivit, kde mají vybraní studenti vysokých škol zážitky spojené s organizací, vedením anebo účastí ve vzdělávacích projektech spojených s vesmírem a diskutovat o nich. Sympózium se letos v dubnu koná v Barceloně a Otův tým byl vybrán, aby udělali „paper“ a prezentaci, a tak se jim podaří seznámit se svým projektem na katalánské univerzitě další nadšence.

Ota Michálek

Jak řekl britský psycholog Ralph Smart: „Důvěřujte vesmíru, když dojde ke změně ve vašem životě. Změna znamená, že přijde něco většího!“ Doufejme tedy, že pro Otu a jeho tým bude něco většího nachystáno právě ve vesmíru!

Kdyby měl někdo podobné ambice, stál o Otovu radu, co se týče zahraničního studia nebo se chtěl dozvědět více o jeho cestě, může navštívit jeho Youtube kanál Ota Michálek nebo jeho Instagram @czech_rocketman. A pro lidi, které taky baví rakety, doporučuje navštívit webové stránky Czech Rocket Society.

Další články z médií

Všechny aktuality